טיפול בתנועה

יום חמישי, 15 בינואר 2015

יוגה כאמצעי לשיפור הבריאות

היוגה התפתחה לפני אלפי שנים בהודו והינה מסורת רוחנית עתיקה וייחודית החשובה הן לבריאות הפיזית של האדם והן לאיזון נפשי ולהגברת המודעות הרוחנית. תרגול יוגה באופן קבוע משפר את הבריאות ומחקרים רבים נעשו על כך לאורך השנים. ביוגה מתרגלים תנוחות גוף שונות הנקראות אסנות, בשילוב תרגילי נשימה, ותוך התבוננות מודעת. מטרת התרגול הינה לחזק את הגוף וגמישותו, לשפר את הבריאות, לעכב תהליכי הזדקנות ולשמור על תפקוד תקין של כלל מערכות הגוף, לרבות מערכת העיכול, הנשימה וכלי הדם.

שיפור הבריאות באמצעות תרגול היוגה


כדי לשפר את הבריאות מומלץ לחפש קורס יוגה קרוב לבית ויש מגוון אפשרויות היכן ללמוד. ניתן לתרגל עם מדריך מקצועי במסגרת קבוצתית או במסגרת תרגול פרטני. במהלך הקורס רוכשים ידע רב ולומדים את התנועות הבסיסיות ומתקדמים שלב אחר שלב. לאחר תרגול ממושך ניתן להתייעץ עם המורה ולקבל המלצה על תרגילים אותם ניתן לתרגל בבית בשעות הפנאי.

כאמור, תרגול האסנות וכן תרגילים טיפוליים לפי שיטה זו או אחרת ביוגה מאפשרים ליצור איזון במערכת התנועה הכוללת את השלד והשרירים. כמו כן, התרגול משפר את הסירקולציה ותפקודי הנשימה, משפר את זרימת הדם בכל הגוף, משחרר לחץ ומגביר את התודעה. יש לציין כי בעקבות התרגול מחזקים את שרירי הגוף, מאריכים את תנועת המפרקים וזוכים ליציבה נכונה המשפרת את הדימוי העצמי ומגבירה את התודעה.

תרגול יוגה ככלי טיפולי


חשוב לציין כי יוגה מציעה מגוון כלים ויתרונות לשימור הבריאות והיא נחשבת לכלי טיפולי במחלות ובמצבים רפואיים שונים. ניתן לתרגל יוגה במרכזבמסגרת שיעורים קבוצתיים או באופן פרטי וניתן לבחור מקום המתמחה ביוגה טיפולית לפי שיטת איינגאר או שיטות אחרות. באמצעות תרגול התנוחות והאסנות, בהתאמה למצבו הרפואי של המתרגל, ניתן להביא לשינוי לטובה במצבו הרפואי של המתרגל ולהשיג שיפור בבריאותו.

גוף בריא יותר


היוגה היא אמנות רוחנית ופיזית, משמעות השם בסנקריסט היא איחוד. תרגילי היוגה משלבים תרגילים פיזיים ומנטליים במטרה להביא לאיזון גופני ונפשי וכדי לזכות בהארה. בהיבט הפיזי ניתן באמצעות תרגול האסנות להגמיש את עמוד השדרה ולהזרים את הדם ביעילות לכל איברי הגוף על מנת להשיג גוף בריא יותר. בהיבט הנפשי והרוחני מתרגלים טכניקות נשימה בשם פראניאמה, תרגילי הרפיה ומדיטציה, במטרה להגיע למחשבה צלולה ובהירה ולהתחבר למימד גבוה יותר. 
  

תרגול עצמיאימון ותרגול יוגה עם מורה חשוב לשיפור התפקוד של כלל מערכות הגוף וניתן להירשם לקורס או לטיפול ביוגה טיפולית. כאמור, היוגה מציעה תרגילים רבים בהתאמה אישית למצבו הרפואי של המטופל או המתרגל כדי לשפר את בריאותם. מעבר לתרגול בקורס מומלץ להתייעץ עם המורה ולקבל רשימת תרגילים לאימון עצמי אותם ניתן לבצע מדי יום בבית, בשעת בוקר מוקדמת, בצהריים או בערב, למשך 10-15 דקות, וכך זוכים לשיפור הבריאות, להרגשה טובה יותר ולסיפוק בחיים.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה