טיפול בתנועה

יום חמישי, 23 באוקטובר 2014

עד כמה המצב הנפשי משפיע על הבריאות שלנו?

במשך לא מעט שנים דגלה הרפואה בהתייחסות נבדלת לגוף והתייחסות נבדלת לנפש. לרוב, רופאים מיעטו לייחס חשיבות להשפעה של המצב הנפשי על המצב הגופני. למרות שמדע הפסיכיאטריה המוקדם כבר נטה לראות תופעות מסוימות כהפרעות פסיכוסומטיות (מחלה על רקע נפשי ולא גופני), עדיין לא היה בכך בכדי לשים דגש על השפעת מצב נפשי ובריאות כללית.

כיום, לאור מחקרים רבים שנעשו במשך תקופה ארוכה, נמצא ללא ספק קשר ברור וחד משמעי בין מצבו הנפשי של האדם על בריאותו הגופנית. לכן, הזנחה של הפן הרגשי איננה רק פוגעת ברווחתו ובאושרו של האדם אלא גם מביאה למצב גופני ירוד.

כשפונים לעזרה מקצועית מתאימה, כאשר נעזרים לצורך כך בהמלצות, איתור מטפל מומלץ מתוך פורטל פסיכולוגים או בכל דרך אחרת, אפשר לתפוס שתי ציפורים במכה אחת. מצד אחד – לומדים לקבל את הקשיים ולהרגיש טוב יותר ומצד שני – הופכים בריאים יותר. נדגיש את העובדה שלשני ההיבטים הללו השפעה שמחזקת האחד את השני.

פגיעה במערכת החיסונית

כדי להבין עד כמה המצב הנפשי משפיע על הבריאות שלנו לא צריך לפנות למחקרים קליניים וסטטיסטיקות שמתפרסות על פני ספרים עבי כרס. הגם שמחקרים אלו מראים על שורה של מחלות שתוקפות אנשים חרדים ומדוכאים וכאלה שמצבם הנפשי ירוד, די לשוחח עם אנשים שסבלו מתקופה לא קצרה של מצב רוח רע וירידה בשמחת החיים.

כאשר תקופה הירידה בשמחת החיים הולכת ומתמשכת מתחילים להרגיש תופעות שלא ניתן להתעלם מהם. תופעות כמו עייפות לאורך כל שעות היממה, כאבים שמופיעים ללא סיבה, דלקות גרון ומחלות אחרות שמגיעות בתדירות שלא נצפתה באופן רגיל.

מי שרוצה, לא יתקשה למצוא חקרים רפואיים המצביעים על כך שאיכות חיים נפשית שנפגעה מביאה לפגיעה ממשית במערכת החיסונית. מערכת חיסונית זו שאחראית לשמר את בריאות הגוף ולהילחם במחלות שונות ובזיהומים שונים מגיבה מהר מאוד לשינויים נפשיים.

תופעות לא מוסברות

חשוב להבין שהזנחה של ירידה במצב הנפשי איננה רק פוגעת במערכת החיסונית ומגדילה את הסיכון לחלות. מלבד זאת, כך טוענים רופאים ומדענים, הגוף עצמו נחלש, נוטים להפחית בפעילות הגופנית ובכך נפגע רובד נוסף של הבריאות הפיזית.

למעשה, מדענים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים סבורים שגם מחלות קשות מסוגים שונים מושפעות ממצב נפשי ירוד. אמנם קשה להצביע עד כמה תורם דיכאון או חרדה וחוסר ביטחון מתמשכים על מחלות כגון סרטן, אבל השפעה כזאת קיימת, ללא ספק.


לסיום נדגיש דבר חשוב. לא כל יום רע, שבו מרגישים תחושות לא נעימות על רקע נפשי מוביל אוטומטית למחלה או לתשישות גופנית. אבל כאשר מדובר על תקופה שבה מרגישים שהטרדות לוחצות, שלא מצליחים לחוש שמחה או שהרצון לחייך פחת במידה ניכרת, כדאי בהחלט לעשות משהו בנידון. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה