טיפול בתנועה

יום ראשון, 13 ביולי 2014

3 דרכים להיפטר מהבן הנפוחה

אצל רובנו הבטן מזכירה לנו שהיא קיימת כמה פעמים ביום, מי בצורה קלה ומי בצורה דרסטית יותר. המצבים הדרסטיים הם שדורשים את תשומת הלב הראויה, מכיוון שמחלות של דרכי העיכול חבויות במעמקי הגוף, ומתגלות רק באמצעות הסימפטומים השונים הנגרמים מהן. אומנם הגוף שלנו יודע לטפל ברעלים ובפסולת המצטברים בחלוף הזמן, אך עומס יתר של רעלים עלול ליצור מצב בו מערכת הניקוי הטבעית שלנו קורסת, ונדרשת התערבות מבחוץ.

לעתים מזון פרוביוטי יספיק כדי להחזיר את המצב לקדמותו, באמצעות איזון הפלורה (חיידקים) בדרכי העיכול. אך לעתים קרובות מדי נוצרים מצבים כרוניים – כגון קנדידה אלביקאנס – שפוגעים באיכות החיים שלנו בצורה מתמשכת וקבועה: נפיחות וגזים, עייפות כרונית ועוד. מצבים אלו נוצרים בעקבות הרגלי חיים שגויים, כגון הרגלי אכילה ושתייה לא נכונים, מצבי לחץ שונים, חוסר בפעילות גופנית, זיהום סביבתי ועוד.

לפניכם 3 דרכים לטיפול בבעיית הבטן הנפוחה, מהפשוטה למורכבת.

שינוי הרגלי אכילה


מחקר חדש שפורסם לאחרונה במגזין נייצ'ר מצא שמערכת העיכול מגיבה כמעט מיידית לשינויי תזונה, ואחרי מספר ימים כבר משנה את מערך חיידקי המעי בהתאם לתזונה החדשה. המחקר מצא שמעבר לדיאטה המבוססת על מזון מן הצומח, מעלה את אוכלוסיית חיידקי המעי המייצרים בוטיראט, חומצת שומן המפחיתה דלקתיות והקשורה גם למניעה של סרטן המעי הגס.

כדי למנוע בעיות עיכול, נפיחות וגזים יש להקפיד על אכילה של מזונות מן הצומח, בעיקר ירקות, פירות ודגנים, ולהימנע ממזון תעשייתי, מעובד ומשומר. כמו כן מומלץ לשתות הרבה, בעיקר מים או חליטות צמחים המוסיפות לגוף נוגדי חמצון. כמו כן ניתן להימנע ממזונות המכילים גלוטן ופחמימות לתקופות קצרות, וזאת כדי לבדוק את ההשפעה על הגוף. בכל מקרה רצוי להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לא להגיע למצב של חוסרים בגוף.

פעילות גופנית נכונה


לא סתם פעילות גופנית, אלא פעילות גופנית נכונה. מה הכוונה? על מנת לטפל בבעיית הבטן הנפוחה והגזים, אין צורך ללכת לחדר כושר ולהתאמן עם משקולות. מטרתכם אינה לצבור מאסת שריר, אלא להעיר את חלקי הגוף באמצעות תנועה. מחקרים חדשים מראים שישיבה ממושכת במהלך היום מסכנת את בריאותנו בכל דקה שחולפת, ולכן מומלץ להניע את הגוף, ובייחוד בפעילות גופנית מסודרת, כגון הליכות יומיות.

תהליך ההזעה מאפשר לגוף להשתחרר מפסולת, והתנועה הנוצרת בעת הפעילות הגופנית מזיזה גם חלקים פנימיים בגוף, ובהם חלקים ממערכת העיכול. התנועה והתזוזה הללו מאפשרות למערכת העיכול לפעול בצורה טובה ונעימה יותר, ואף יכולות למנוע בעיות של נפיחות וגזים.

תוספים וטיפולים רפואיים


אם הגעתם למצב בו שינוי הרגלי האכילה והפעילות הגופנית שלכם כבר לא מספיק, ניתן להיעזר בתוספי מזון שיכולים להקל על הסימפטומים. ראש וראשון לתוספים מסוג זה הוא המזון הפרוביוטי, ובעיקר משקאות היוגורט המוכרים שמחזירים לגוף את חיידקי המעיים הידידותיים. חיידקים אלו מסייעים למערכת העיכול בפירוק יעיל של המזון, ובמניעת גזים ונפיחויות.

אמצעים רפואיים יותר הם תרופות נוגדות חומציות וצרבת, המונעות בעיות קשות של צרבות (בעיקר בשעות הלילה, מה שלעתים מלווה גם בבעיות של ריפלוקס). בנוסף ניתן ורצוי לבצע תהליך של שטיפת מעי, לניקוי רעלים מהמעיים ולהקלה על בעיות עיכול כגון עצירות כרונית, קנדידה, בטן נפוחה ובעיות משקל. למרות שמדובר בהליך רפואי, הרי שזהו תהליך טבעי המשתמש במים חמימים לניקוי כל הפסולת שהצטברה במעי בחלוף השנים. כמובן שיש להתייעץ עם איש מקצוע טרם ביצוע ההליך, מכיוון שישנם מצבים חריגים בהם לא מומלץ לבצע הליך זה (פיסורה, נשים בהיריון ועוד).המאמר באדיבות מעבדות לייף קלין – ניקוי רעלים והכנה קולונוסקופיה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה