טיפול בתנועה

יום שלישי, 6 באוגוסט 2013

משחקי חשיבה לחיזוק הזיכרון

הזיכרון שלנו איננו מצב סטטי. הוא יכול להיות מושפע מלא מעט אלמנטים, הסובבים אותו, ואפשר לשפר אותו באופן משמעותי בעזרת משחקי חשיבה שונים. מי שסובל מבעיות של שכחה, או הפרעות כלשהן בשכחה, אך לא מדובר במחלה או סיבה בריאותית הגורמת לכך, יכול להיעזר בפתרונות מיוחדים כדי לשפר את יכולת הזיכרון שלו. אתרי האינטרנט ואתרי משחקי המחשב למיניהם מציעים לנו לא מעט משחקי חשיבה לחיזוק הזיכרון, שתרגולם יכול לעזור לנו לא מעט, ולא משנה מהו גילנו.

כיצד זה עובד


ישנם לא מעט משחקי חשיבה באתר כיפה ובאתרים אחרים. מחקרים מראים שבעזרת תרגול ובעיקר משחקים שונים, אנו יכולים לשפר את יכולת הזיכרון שלנו ואת מצבנו הקוגניטיבי. תרגול יומיומי, המשלב במסגרתו גם משחקי חשיבה, עוזר לנו לשפר את יכולת הזיכרון שלנו, ובכלל את יכולת החשיבה שלנו במלואה. אלה יכולים להיות משחקי חשיבה המוצעים לנו באתרי האינטרנט השונים וכמובן גם כאלה הנחשבים למשחקי שולחן. אלה יכולים להיות משחקים המיועדים למבוגרים וכן גם כאלה המתאימים לילדים. כל אלה משלבים, במסגרתם, קריאה, יכולות שפה וכן גם חשיבה עצמית ובכך מסייעים למוח לעבד מהר יותר את המידע וגם באופן יעיל יותר.

אילו משחקי חשיבה מוצעים לנו כיום


ישנם מגוון של משחקי חשיבה שיכולים לסייע לזיכרון שלנו ולשפר את היכולת הזו באופן ניכר. משחקים אלה משלבים יכולות קוגניטיביות שונות והתנסויות הכוללות פעולות פשוטות המכניסות לפעולה את הזיכרון שלנו. פעולות אלו מאלצות אותנו לקלוט, לאגור ולנתח את הפרטים והמידע המתקבל ובכך להרחיב את יכולתו של הזיכרון שלנו לאגור בתוכו מידע נוסף ולשלוף אותו בעת הצורך. אלה יכולים להיות משחקי חשיבה מסוגים שונים, הכוללים פרטים שונים שמופיעים מדי פעם וחוזרים בתדירות מסוימת. אלה יכולים להיות משחקי זיכרון מורכבים מאד וגם פשוטים. כך או כך, כל אחת מהדרכים היא צעד נוסף לשיפור יכולת הזיכרון שלנו, שתעזור לנו בעיקר בגילאים המבוגרים יותר, בהם עשויה להיפגע יכולת זו, פגיעה שמשפיעה לא מעט על אורח החיים ועל התנהלות שלנו ביום יום.

חשוב לדעתככל שמתרגלים, וכמה שיותר מוקדם, את משחקי החשיבה והזיכרון, ניתן לפתח את יכולת הזיכרון שלנו ואת יכולתנו הקוגניטיבית כולה באופן משמעותי. עם השנים תאי המוח שלנו מאבדים מיכולתם וכמו שגופנו משתנה עם הגיל, כך גם יכולת החשיבה והזיכרון שלנו. אולם, תרגול והתנסות במשחקי חשיבה וגם זיכרון יכולים לעזור לנו עוד לפני שמתחיל התהליך עצמו ולעיתים גם לאחר שהתחיל. גם עבור מבוגרים המתנסים במשחקים אלה ומתרגלים אותם באופן יום יומי ניתן לראות שיפור או, לכל הפחות, מצב סטטי ללא החמרה. זו גם הסיבה מדוע מציעים בבתי אבות ובמועדונים לבני גיל הזהב לא מעט משחקי חשיבה לתרגול יכולת הזיכרון ולשיפורה, שיפור שיכול לסייע גם בפעולות שונות. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה