טיפול בתנועה

יום שלישי, 6 באוגוסט 2013

איך השבת משפיעה עלינו

עובדים קשה כל השבוע ומחכים בקוצר רוח לסוף השבוע? לא סתם נקבעה השבת, ולא רק לדתיים או לשומרי המסורת שבינינו. השבת היא יום מנוחה. אחרי חמישה או שישה ימים של עבודה, לעיתים משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות המאוחרות של הלילה, מגיע לנו זמן של שקט, זמן של מנוחה. פסק זמן מכל הלחץ, הבלאגן והעבודה. השבת היא הזדמנות להירגע קצת, לאגור כוחות לקראת השבוע שיבוא וגם להיות עם בני המשפחה. השבת משפיעה עלינו לא מעט, וגם אם אנחנו לא מקפידים על כל ההלכות הקשורות אליה.

זמן לשקט, רוגע ושלווה


כבר עם כניסת שבת קשה שלא לחוש בפנים, עמוק בתוך הבטן, את הרגש הזה, הרגש המיוחד הזה שמסמל את השבת, ואת כל מה שהיא מביאה איתה. בין אם אנחנו שומרי מסורת, מגדירים את עצמנו כדתיים או אולי כחילוניים לחלוטין, אין ספק שלשבת יש כוח עצום ויכולה רבה להשפיע עלינו. ביום שישי אחר הצהריים מתחילים להרגיש אותה קרבה. האנרגיות משתנות, נהייה שקט ורוגע יותר, ובעיקר גם פחות לחוץ. מי שלא עובד ביום שישי ופנוי בשעות הבוקר לסידורים, קניות, ניקיונות ובישולים בדרך כלל מספיק לעשות זאת עד כניסת השבת, שמייד אחריה אפשר לנוח באמת. השבת היא הזדמנות מצוינת, ולא משנה במה אתם עוסקים במהלך השבוע, לקחת פסק זמן, ליהנות מהשקט, מהרוגע ומהשלווה. הרחובות פחות צפופים ועמוסים, החנויות שברחוב בדרך כלל סגורות והאוטובוסים שעוברים מתחת לחלון שלכם, במהלך השבוע, אינם שם יותר. עם כניסת השבת נראה שהכול עוצר, והופך לאיטי הרבה יותר.

זמן למשפחה ולחברים


יחד איתה, מביאה גם השבת את הרגעים האלה, שאפשר להקדיש לבני המשפחה, לחברים שלא ראיתם הרבה זמן ולאנשים שאתם אוהבים. בזכות הרוגע, השלווה וגם השקט, אפשר ליהנות בחברתם של אנשים אהובים ולבלות איתם לא מעט זמן (מה שלא מספיקים במהלך השבוע, כשעובדים). הבילוי בחברתם של אנשים אלה מוריד את עוצמות הלחץ והמתח ומשרה אווירה נעימה. נכון, לפעמים צריך לשלב גם עצירה לארוחת ערב אצל החמות או אצל הדודה המלחיצה, אולם זה חלק מהעניין, חלק מהמסורת, ואולי גם חלק מהיופי של השבת. רבים בוחרים לצאת בשבת לטיולים משפחתיים, אחרים, שאינם נוסעים בשבת, ובמיוחד אם מזג האוויר מאפשר זאת, יוצאים אל הפארק הקרוב ונהנים מהשמש, הירוק של הדשא והכיף של השבת. ישנם כאלה שבוחרים להישאר בבית, לשבת במרפסת או בגינה, לקרוא את עיתוני סוף השבוע או לשמוע מוסיקה טובה. ואחרים, אחרים בוחרים להקשיב לשקט. לנוח יותר, לא לתכנן תכניות מיוחדות וליהנות מכל רגע.

הכנות מיוחדות ליום הזה


וכדי ליהנות מכל מה שהשבת מביאה איתה, כדי לזכות לשקט ולרוגע ולשלווה שאתם כל כך זקוקים להם, הכנות לקראת היום הזה תאפשרנה לכם לעשות זאת וללא דאגה. כדי שלא תצטרכו לבשל, לאפות או לבלות במטבח במהלך השבת, ובאמת באמת לנוח, דאגו להכין את האוכל מבעוד מועד, את ארוחת השישי או השבת שלכם. קנו את כל המצרכים שאתם צריכים לסוף השבוע (הרי אתם לא רוצים לגלות בשבת בבוקר שנגמר לכם החלב...) והכינו את הבית שלכם לקראת כניסת שבת. שטפו את הרצפה, נקו אבק וסדרו את החדרים. החליפו מצעים, אווררו את הבית ופתחו את כל החלונות כדי שיכנס אוויר נקי ורענן. כך תוכלו לקבל את השבת, ובמיוחד את סוף השבוע שאתם מחכים לו בקוצר רוח, מוכנים ומבלי שתצטרכו במהלך השבת עצמה לדאוג לדבר.

בדרך זו תוכלו להקדיש את כל כולכם אל השבת, אל הפן הרוחני שבה. תוכלו להתמסר אל השקט, אל היופי ואל הרוגע ולא תצטרכו לעסוק בדברים אחרים, מלבד אלה. לא משנה מה תהיינה התוכניות שלכם לשבת, וגם אם בחרתם לבלות אותה מחוץ לבית, נצלו היטב את היום המיוחד הזה. תנו לו את הכבוד שמגיע לו כדי שתוכלו לקבל בחזרה את יתרונותיה הרבים של השבת ואת הקסם שלה, שלא קיים בימי השבוע האחרים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה