טיפול בתנועה

יום רביעי, 29 במאי 2013

איך הזמנים בשנה משפיעים על הרוחניות שלנו?

הזמנים של השנה משפיעים בצורה ניכרת על הרוחניות של כל אחד מאיתנו. חשוב לדעת כי לא מדובר בהשערה או ניסיון שכנוע אלא בדברים שנאמרו על ידי אנשי מקצוע מומחים שהצביעו על עונת המעבר והקשר בינה לבין דיכאון קליני ומקרים נוספים. מאמר זה יגולל בפני הקוראים דוגמאות על סמך לוח השנה העברי.

לוח שנה עברי

חשוב לקחת בחשבון שני דברים כאשר מדובר על לוחות שנה. הדבר הראשון הוא לוח שנה המתבסס על המחזוריות של הטבע וכולל גם את העונות המתחלפות. הדבר השני הוא חלוקה של השנה על פי החגים הדתיים והשבת. לוח שנה עברי תמיד מחושב על פי הבריאה של העולם. כל השנים וכן כל החודשים של הלוח העברי תמיד מתבססים על המחזורים של השמש והירח. הלוח מבוסס על מחזורי הירח אך גם מתאים לעונות השונות של השנה ולכן יש פער בין מחזור השמש אשר נמשך 365 ימים לבין מחזור הירח שבו השנה נמשכת 354 ימים. דבר זה מביא לכך שמדי תקופה (שלוש שנים) יש שנה מעוברת (שנה שבה יש 13 חודשים).
הלוח העברי מבוסס על גורמי שמיים. החודשים העבריים נקבעים על פי מחזור הירח והשמש והקפת כדור הארץ. ניהול לוח השנה העברי היה מאז ומעולם תפקידם של חכמי ישראל. בעבר הרחוק, חכמים אלו קבעו את זמני לוח השנה העברי בהתאם לכל מיני סימנים מהטבע וצרכים שונים. רק לאחר חורבן בית המקדש הוא הפך לאותו לוח קבוע המוכר לכולנו כיום.

משמעויות בלוח העברי


החודש בלוח השנה העברי מסמל את החידוש הרוחני. משמעות הירח היא היכולת ללדת, ליצור חידושים, לשנות דברים לכיוון חיובי. האירוע המשמעותי ביותר הוא יציאת בני ישראל ממצרים. חודש ניסן בלוח השנה מסמל את הלידה המחודשת של בני ישראל. חודש החירות גם מוגדר כאחד החודשים החשובים ביותר בלוח השנה. חודש זה נחשב כראש החודשים. אך ללוח השנה יש ציר מרכזי נוסף, חודש תשרי. תשרי הולך על פי חוקי הטבע. ניסן לעומת זאת מסמל את ההיבט של כל האירועים ההיסטוריים של העם היהודי. הנהגה אלוקית והנהגה של הטבע- שילוב. המימד הטבעי תמיד מתנהל בצורה קבועה על פי חוקי הטבע והמימד הרוחני שמתנהל בצורה שונה לגמרי תוך מטרה אחת. השילוב של השניים מהווה את לוח השנה העברי. דוגמה נוספת היא ראש השנה. בתחילה של כל שנה בהתאם ללוח השנה העברי יש לכל אחד מאיתנו לברוא את עצמנו מחדש ובכך להחליט את מסלול חיינו ואת השפע אותו נקבל במהלך חיינו.


לסיכום, הזמנים בלוח השנה העברי הם בעלי השפעה ישירה לרוחניות שלנו. כיוון שלוח השנה העברי מותאם לשתי מערכות אסטרונומיות של השמש והירח. המיזוג בין שתי מערכות אלו יוצרות שתי תפיסות עולם המשפיעות על הרוחניות שלנו בכל אחד מחודשי השנה וזאת בהתאם לכוחות הטבע והאלוקות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה