טיפול בתנועה

יום שני, 24 בדצמבר 2012

מה ההבדל בין כת לדת

ראיתי סטטוס של מישהו שממש התחברתי אליו ולכן אפרסם אותו בבלוג שלי - כמובן שאתן את הקרדיט המתאים לאיש עצמו גדי וילצ'רסקי

"גדי-בוטק" והפעם: מה ההבדל בין כת לדת?

תשמעו, באמת עניין אותי.. אז פניתי למרכז הישראלי לנפגעי כתות (יש דבר כזה), אתר האינטרנט שלהם מספק את כל המידע. לא ידעתי בדיוק מה לשאול, ואז גיליתי את הלינק לסטלן: "שאלות נפוצות". נכנסתי ללשונית המפתה הזו ושם באמת נתנו את כל התשובות.. להלן דו-שיח שערכתי עם האתר הזה:

גדי: "אז תגיד אתר.. מה ההבדל בין דת לכת?"

האתר: "לפי מילון אבן-שושן, כת היא "חבורה, סיעה, קבוצת אנשים שהתפלגה או שפרשה מרוב הציבור בשל שוני וניגודים בדעותיה בענייני דת, חברה, וכדומה. כת במובנה המוכר לנו כיום היא קבוצה סגורה, יותר או פחות, שמנהיגה או מנהיגיה משתמשים בטכניקה הידועה בשם “mind control" (שבי מחשבתי, רגשי ורוחני), בתרמית ובשטיפות מוח, כדי לשעבד את חבריה ולנצל את משאביהם. הניצול עשוי להיות כספי, נפשי ואף מיני"

גדי: "זה נשמע לי כמו דת. מה עוד?"

האתר: "אחד או יותר מן הסימנים ברשימה הבאה יכולים להוות תמרור אזהרה לכת: שינוי חיצוני בבגדים, בשיער, במשקל, מבט בוהה. שימוש בשפה מיוחדת של הכת, היעלמות חוש ההומור, חשאיות והתגוננות, חוסר עניין בתחביבים קודמים, פגיעה ביחסים עם המשפחה: ביקורת כלפי בני משפחה, הטפות, לחץ לקבלת כספים, ניתוק קשר, הימנעות מגילויי חיבה, התבודדות, שינוי באורח החיים – מעבר למקום מגורים חדש (ביחד עם הקבוצה, בתוך קומונה או קרוב למרכז שלה), מגורים עם אנשים לא מוכרים, חוזר ומדבר בהתלהבות על הקבוצה החדשה שלו"

גדי: "זה נשמע לי כמו דת. מה עוד?"

האתר: "אם יש לקבוצה מנהיג אחד שעליו היא מבססת את כל התאוריה שלה, אם היא שוללת שיטות אחרות, אם היא מבקשת התמסרות מלאה לשיטה - יש להניח שמדובר בכת"

גדי: "זה נשמע לי כמו דת. מה עוד?"

האתר:. "הניסיון מראה שאדם שנמצא בכת אינו פתוח לשמוע כל ביקורת עליה, ולפיכך כל ניסיון שכנוע, גם ההגיוני ביותר, לא יועיל".

גדי: "זה נשמע לי כמו דת. מה עוד?"

האתר: "מחקרים בנושאי כתות הראו פגיעות נפשיות קשות באנשים שנמצאים בכתות, תלות גמורה בגורו או בקבוצה וכן תלות כספית. מעבר לכך, אנשים בכתות עוברים שטיפות מוח עד כדי כך שהם מכחישים את רגשותיהם ותחושותיהם האמיתיות. אנשים בכתות עוברים לעיתים השפלות נפשיות כעונש על שלא השיגו את ה"רמה" שלהם בכת וכו', ואולם בכת מסבירים להם שהכל נעשה רק לטובתם, כדי שיוכלו להשיג את האושר הנצחי, ואם יצאו מהכת יהיו אומללים"

גדי: "אבל זה בדיוק כמו.. אה.. טוב לא חשוב כבר"

חברים, הגיע הזמן שנקיים פה שני עקרונות מאד חשובים של מדינתנו היהודית-דמוקרטית: חופש-דת, ולא פחות חשוב מזה - חופש מדת.

כן-גורו,
גדי וילצ'רסקי

3 תגובות:

 1. לא צריך חופש דת צריך לאסור על כולם לקיים את הדת שלהם יהודים, מוסלמים ,נוצרים ועוד

  השבמחק
 2. ציניקנים כדוגמאת גדי וילצ'רסקי הממתגים עצמם בפייסבוק צצים כפטריות לאחר השטפונות שחסמו את איילון.
  יש לו אג'נדות ציניקניות על כל נושא שקיים, מתהווה ועתיד להיוולד.
  מכבדת, לעיתים הוא מצחיק, אך לא הייתי ממהרת ל"רוץ" ולצטט מפיו.
  כן. בעד הפרדה.
  לא. לא בעד חוסר סובלנות.
  נמאס ממלחמות. בעיקר אלו המתנהלות בתוכנו.
  רק אהבה (V)

  השבמחק
 3. אין לי שום עניין עם גדי או הציניות שלו, ראיתי דבר מה שהתחברתי אליו והחלטתי לתת לו במה וקרדיט ראויים, בכדי לבצע מהפך פנימי נדרשת כל תשומת הלב והאנרגיה וכן דברים נהרסים בדרך, ורק אם נעבור דרך הבילבול, הפחד והכעס תהיה התפתחות. רק אהבה לא תוביל לשום מקום.

  באהבה,

  השבמחק