טיפול בתנועה

יום שבת, 4 ביוני 2011

אידאל - רעיון בלתי מושג

כשאני חושב על אידאל אני חושב על דבר מה מושלם, בכוונה אני כותב "מושלם" ולא "שלם". שלם הוא אלמנט המורכב מסך חלקים מסוים. מושלם זהו שלם הממצה את הפוטנציאל שלו ב-100% וגם חלקיו ממצים את עצמם כשלעצמם ב-100%. כיבכול האידאל הינו כלי או מצב לשאוף אליו. אך אידאל אינו כזה, אידאל מספק לנו את הצורך לרדוף אחרי הזנב של עצמנו, או לרדוף אחרי דבר מה במטרה לרדוף ולא במטרה להשיג.

שאיפות הן דבר חשוב, אדם ללא שאיפות אינו מתקדם לשום מקום, אדם שאינו מוביל מהלכים אינו יוצר שינוי אמיתי בחייו, הבעיה מתחילה כאשר האידאל מפסיק להיות רעיון והופך להיות מטרה ממשית. כאשר אנו מבינים שאידאל הנו רעיון, אנו יכולים להשתמש בו כבקרה למציאות כמו שהיא. אנו יכולים לבדוק את המציאות ביחס לאידאל, לא במטרה להגיע לאידאל אלא רק במטרה לתת נקודת יחס אופטימלית.

ברגע שאנו חורגים מההסתכלות הזו ובאמת מאמינים שניתן להשיג את "האידאל", אנו נוטים לאבד ערנות ואז השגת האידאל מקדשת את האמצעים להשיגו, בדרך כלל במחירים כבדים מאוד מצידנו או מצד מי שעומד נגדנו. לא פעם אנו נוותר ונקריב את עצמנו לשם השגת אידאל, נעלים מידע, נתעלם, נצעד קדימה כעיוורים הכול לשם השגת האידאל ששמנו לעצמנו.

ברגעים כאלו האידאל אינו רעיון המשרת אותנו, אלא אנו משרתים אותו. הרעיון לא קיים יותר בכדי להיות כלי, אלא אנחנו כלי לשם השגת הרעיון. כבני אדם אנו יצורים מורכבים ופשוטים כאחד, הרבה פעמים כושר השיפוט שלנו מושפע מגורמים כאלו או אחרים כאשר אנו קובעים יעדים קדימה.

חשוב לזכור שאידאל הנו רעיון שיכול להיות כלי לבקרה, אין האידאל אמיתי, אין הוא המטרה ואין להשיגו, כשמו כן הוא, אידאל. אם הצלחת להשיג את האידאל משמע הוא אינו אידאל אלא משהו בר השגה. ברגע שאנו מבינים שאידאל זו תפיסה שנועדה להיות מעגלית, אנו יכולים לראות בצורה בהירה את המצב מולו אנו עומדים, לא ליפול למלכודת של "השגת האידאל". ולא נופלים למצב שבו אין ערנות יותר ויש רק גחמה להשיג רעיון בלתי מושג מלכתחילה, העצמה אישית מתחילה ביצירת ערנות, בהבנה עמוקה של כל צעד שאנו עושים, בלקיחת אחריות 100% מהזמן.

אין זה אומר שעלינו לשאוף לבינוניות, בכלל לא. עלינו לשאוף להשיג את הטוב ביותר כל הזמן, אך עלינו להיות ערניים כאשר אנו עושים זאת, אם נאבד את הערנות נגיע לשלב שבו האידאל שעומד מולנו מקדש את כל האמצעים להשיגו בצורה עיוורת וחסרת מעצורים. לפעמים יש יותר מדרך אחת למצוא פתרון למצב מולו אנו עומדים ולפעמים יש יותר מדרך אחת טובה להשיג מטרה, חשיבה יצירתית היא הדרך לשמור על ערנות ולמצוא פתרון אפשרי וטוב תוך התחשבות בכל האלמנטים. האידאל לעומת זאת תמיד מהווה משהו בלתי מושג ולכן כל דרך להשיגו תהיה מלכתחילה בלתי אפשרית.

הערנות בתוך כל בחירה היא הכלי החשוב ביותר שלנו, גם בהצבת יעדים וגם בשימוש באידאלים. אם אנו מתחילים לעגל פינות רק בכדי להצדיק את האידאל, הגענו לשלב חמור מאוד. בו אנו עיוורים, וכל חלטה שנבצע מעתה ואילך הכרוכה באידאל הזה תהיה בחירה גרועה, עיוורת וחסרת שיקול דעת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה