טיפול בתנועה

יום רביעי, 11 במאי 2011

השקעה לטווח ארוך - לא דבר של מה בכך

לא מזמן הלכתי לסניף הבנק המקומי שלי, לבדוק מה קורה שם בחשבון. והציעו לי להשקיע מעט מהכסף שלי בכל מיני קרנות, קופות גמל וחסכונות למיניהם, שהתשואה שלהם מינימלית אך שהכסף פחות או יותר נשמר. עכשיו כאדם מן השורה שאין לו מושג בניהול קרנות, כספים ועניינים שבדרך כלל שייכים לבתי השקעות החלטתי לבקש עזרה.

פניתי לכמה חבר'ה שאני מכיר שזה תחום העבודה שלהם, השקעות ופתאום נגלה אל מולי עולם שלם של מושגים שרק מלשמוע אותם נהיה לי כאב ראש, אך עם זאת הבנתי שהשקעות כאלו שהבנק מציע כדרך אגב ואנו חותמים עליהם, הם בעלי משקל מאוד משמעותי ושיש לבחור בקפידה היכן אנו משקיעים את הכסף שלנו.

כולנו מכירים את הסיפורים המחרידים על אנשים שאיבדו את כל רכושם, ממונן ומשפחתם בבורסה. השקעות בבורסה ובמניות יכולות להיות הפכפכות במיוחד אם אנו שמים סכומים גדולים מאוד של כסף, הבעיה מתחילה כאשר אנו הולכים להיוועץ עם "מומחים" בנושאי השקעות, כתוצאה מחוסר הידע כמעט כל דבר ישמע לנו מקצועי ואמין ולצערנו הרבה מהם לא אמינים כלל.

לכל צד בעניין של השקעות יש רצון אחד פשוט "לעשות כסף" גם בית השקעות שמשקיע את הכסף בשבילנו, רוצה לעשות רווח והרווח שלו לפעמים בא על חשבון הכסף שלנו או על ידי עשיית השקעות לא אופטימליות. בכלל אם נסתכל אחורה בזמן נראה שחברות גדולות, תאגידים ובכלל המודל החברתי הפך מלייצר בצורה יעילה לייצור המוני באיכות נמוכה.

פעם היו עושים מדיח כלים שמחזיק 35 שנה, ויעיל מאוד, היום מייצרים אותו בכוונת תחילה באיכות נמוכה כדי שכל 5 שנים תצרוך עוד מדיח, רכב, מקרר, נורות חשמל, ציוד משרדי ומה לא. הכול נעשה בצורה מכוונת בכדי להזין את הרעב בלתי פוסק, ככל שנייצר יותר הביקוש יעלה זוהי הנחת היסוד השגויה שמובילה לייצור המוני.

אז אנו מזהמים את הסביבה, את האוויר, את המים, צורכים אלפי מוצרים בעלי תוחלת חיים קצרה, צורכים מלא מוצרים שלא צריכים בהכרח ומרגישים שאנו ריקים מבפנים, את התרחיש הזה אנו מכירים מקרוב, ואנו יכולים להיות חלק ממנו. עם זאת אנו יכולים לבצע בדיוק הפוך ולהוריד את כמות הצריכה הלא הכרחית שלנו, בכדי להתאים את עצמנו לחיים שקטים יותר, רגועים יותר ואמיתיים יותר.

חברות אשראי ונתינת אשראי בהכרח קיימת בגלל שאנו רוצים לצרוך בכסף שאין לנו, לצרות דברים שלא בהכרח אנו צריכים. היה הרבה יותר קל לראות פפראצי על מסך הטלויזיה הקיימת שלנו, אך ייצרו אותה בצורה כזו שאחרי 3-4 שנים היא כבר לא שווה כלום.

במקום לייצר תרופות שעובדות, אנו מונעים תרופות בכדי שנוכל לייצר עוד, במקום לפתור סוגיות חשובות, אנו מעדיפים לייצר פתרונות זולים בכדי שנצטרך לרכוש אותם שוב ושוב. האנושות הולכת לכיוון של הרס עצמי, כאילו שלא מספיקות המלחמות, טיהורי הגזע, האלימות אחד כלפי השני והגזענות הבלתי פוסקת בכל מקום.

אולי הגיע הזמן להתעורר. יש משפט חכם שאומר "איזהו עשיר השמח בחלקו?"
אין כזה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה