טיפול בתנועה

יום ראשון, 8 במאי 2011

התפתחות הנה דבר של תרגול - כמו כל דבר בחיים

אחת הסוגיות שהעסיקו אותי הרבה מאוד שנים הייתה הסוגיה של התפתחות עצמית, איך אני יכול לעשות את עצמי אדם טוב יותר, חכם יותר, חזק יותר, מוכשר יותר וכו'. לאחר שנים של קריאה ולמידה של שיטות להתפתחות אישית. הגעתי למסקנה ברורה אחת שכל השיטות כולן דורשות ממני תרגול.

הכלים שאנו מקבלים מסדנאות, הרצאות, ספרים ואפילו מקורות ידע מפעם כגון: דת, דורשים מאיתנו לתרגל אותם. כי כמו שהמוח שלנו הורגל במשך שנים להיות "מנוון" ולחשוב בדרך אחת, כך לוקח זמן לתכנת אותו לחשוב אחרת, לראות אחרת, להיות ערניים.

הבעיה מתחילה כאשר אדם מגלה תובנה עמוקה על עצמו, ברגע שאדם השתמש בטכניקה אחת או בכלי אחד וגילה תובנה על עצמו, תוכנת לו במוח שהשיטה הספציפית הזו עובדת. ובדרך כלל המוח האנושי מוביל לכך שכנראה "זו האמת". ואז במקום להמשיך להתפתח ולהבין שזהו סה"כ כלי שניתן להשתמש בו, מתחילות ההטפות. איני יודע אם אתם מכירים את זה על עצמכם, אך רבים מחבריי עברו חוויות די מטלטלות "רוחנית" וגילו את עצמם מחדש.

התהליך של גילוי העצמי מחדש הוא נפלא, כי זו הדרך להשתפר כבני אדם, להיות טובים יותר. כאשר אנו מגלים דבר מה שעצר אותנו ואנו מתעלים מעליו, אנו מתחברים ליצירה האמיתית שבנו, והיצירה הזו היא "האלוהות". החיבור לאלוהים שהביא אותנו לכאן (למי שמאמין, למי שלא זה גם בסדר איני מדבר על אלוהים של היהודים,נוצרים,מוסלמים וכו', אלוהים הוא בנו ולא גורם חיצוני, אנחנו האלוהים של עצמנו)

אותם חברים לאחר החוויות הללו, התרגשו מאוד והגיעו לשתף באוזניי את אשר חוו, ואת התובנות העמוקות שגילו על עצמם, לאחר מכן ככל שהעמיקו בלמידה על הטכניקה, כך החלה הריגרסיה בהתפתחותם. במקום להבין שזהו כלי שסייע לנו ויש לשחררו הם קיבלו על עצמם את הטכניקה כ-"אמת" וכמובן לכל "אמת" יש כללים. ברגע שנכנסים הכללים הללו, של עשה ולא תעשה, של חשוב ולא חשוב האדם מתחיל להיאטם במקום להפתח.

פתאום הדרך בה הוא אוכל, השפה שבה הוא מדבר, הדרך שבה הוא חושב היא הכול, וכל מי שחושב אחרת, עושה אחרת, או מדבר אחרת, אינו מבין או "עדיין לא הגיע לשלב הזה בהבנתו". אני מכיר סיטואציות כאלו מקרוב, ובמקום לתרגל כלי שיכול לסייע אנשים קיבלו אותו כ-"אמת", הבעיה עם אמת שהיא סובייקטיבית ופקטיבית כאחד.

מצד אחד אמת אינה אבסולוטית ואינה אחת, כל אדם חי באמת שלו, מצד שני גם "האמת" האישית שלנו היא שקר. כי זו סה"כ תפיסה, רעיון, כלי. במקום להשתמש בכלים האלה בכדי להשתפר הנחנו לכלים האלה לתפוס את המקום של השכל הישר, ולפתע תהליך החשיבה שהיה חופשי ומפוזר, מתועל לצינור מידע אחד. במקום שיהיו אינספור גשרים המובילים לתודעה שלנו, פתחנו אחד וסגרנו את השאר.

בכדי להמחיש את ההבדל בין תרגול ל"אמת אבסולוטית" נוכל להסתכל על שני מקצועות, אנגלית ומתמטמיקה. במתמטיקה יש דרך אחת לפתור דברים, יש פתרון אחד והוא היחיד שיכול להתקבל, יש דרך אחת לפתור משוואה מסוג מסוים ודרך אחת לבצע את זה, אם לא תבצע זאת בדרך הזו תקבל תשובה שגויה והחמצת את המטרה שלך.
גם למתמטיקה יש היגיון, לוגיקה מתמטית מאוד מחושבת קרה ואבסולוטית, וגם אותה צריך לתרגל. בכדי שהמוח יבין את ההיגיון הזה יש לתרגלו אינספור פעמים, לפתור את אותו סוג משוואות שוב ושוב עד שמתי שנתקל במשוואה מסוג זה שוב, נוכל לזהות זאת בקלות ולשלוף מהזכרון את "השיטה" לפתור את סוג התרגיל.

המוח האנושי עובד בצורה דומה, ברגע שזוהתה "שיטה" אנו מנסים לכפות את "השיטה" על המצבים השונים המופיעים בחיינו הנראים דומים לזו "שהשיטה" עבדה בהם, לנסות לכפות היגיון "מתמטי" על מצב שהוא דינמי ומושפע מגורמים שאינם אבסולוטיים הוא מבחינתי בגדר שיגעון.

לעומת זאת מקצוע האנגלית, באנגלית אפשר לפרש כל מילה למספר משמעויות, בשפה האנגלית קיימות הרבה מילים עם אותה משמעות, וניתן להגיע לאותו פתרון ולאותה פרשנות באינספור דרכים. זהו מקצוע שגם הוא דורש תרגול, עלינו לתרגל את השפה את הדיקדוק, בכדי להגיע לפתרון או לפרשנות הרצויה, אך באנגלית יש יותר מדרך אחת להגיע לפתרון, אין משוואות ואין שיטה, תואר ראשון באנגלית לדוגמא ידרוש מאיתנו אינספור שעות של קריאה והגדלת אוצר המילים שלנו. גם כאן הגבול דק וגם כאן אנשים נוטים לסגל לעצמם "שיטות" במקום להשאיר את המוח שלהם פתוח, אך פה המרחב מעט יותר גמיש.

לכן גם בשיפור עצמי, אני דורש מעצמי ללמוד כמה שיותר שיטות, כמה שיותר דרכים, להתנסות בכמה שיותר שיטות שונות, דרכים שונות, תורות שונות, בכדי לדעת מתוך החוויה האישית שלי מה טוב לי ומה משפיע עליי בצורה נכונה, רק כך נוכל להשאיר את מוחנו פתוח להתנסויות האמיתיות, אם נקבל על עצמנו "אמת" אבסולוטית ולא נשים "?". לא נוכל ללמוד דבר ואנו נשלה את עצמנו שאנו מתפתחים בעוד שאנו סוגרים את עצמנו תחת מסגרת ידועה מראש.

איזון הוא הפתרון.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה