טיפול בתנועה

יום חמישי, 28 באפריל 2011

סגרתי את פרופיל הפייסבוק שלי - כי יש גבול לכל תעלול

כולם נמצאים בפייסבוק, פייסבוק מטבע הלשון החדש, הכלי העוצמתי ביותר לשיווק "בין חברים", והזירה החברתית המובילה ביותר בעולם כולו. עזבתי אותו, כן החלטתי לסגור את הפרופיל שלי באתר. בכתבות נוספות שיצא לי לכתוב על פייסבוק ולכותבים אחרים צוין "משך החיים של משתמש פייסבוק". הרי כמה זמן נוכל לפרסם סטטוס, ללחוץ על לייק ולהעלות יוטיוב ? מסתבר שהרבה, כל עוד אנו רואים בכך תועלת.

האסימון נפל לי, כאשר ראיתי שקשרי השיווק הישירים שהפקתי עברו אל מעבר לחומות הפייסבוק לשיחות טלפוניות ולהתכתבויות במיילים ובסקייפ. ברגע שזה קרה פתאום הבנתי שאני נכנס לפייסבוק משעמם לי, אין לי איפה להיות אני נכנס לפייסבוק.

לבדוק מי עדכן מה, מי אמר למי ואיזה סרטון יוטיוב חבר כזה או אחר שם על קירותיו. האתר איבד את היכולת לשרת אותי אישית. רוב חבריי בפייסבוק המשמעותיים, בקשר טוב איתי מחוץ לאתר. קשריי העסקיים אשר נוצרו בפייסבוק נשארו עימי מחוץ לאתר. כך שמעבר לקבלת עשרות EVENTS שאיני מעוניין בהם, מיליון הודעות פרסומיות וספאם על הקיר איני מקבל דבר מן האתר. האתר מיצה את עצמו לתומו.

פייסבוק ככלי שיווקי מהווה פלטפורמה איתנה וחזקה בעלת יכולת להגיע לאחוזי חשיפה אדירים, לעומת זאת היא איבדה מהיושר שלה ככלי חברתי, והפכה להיות כלי מדיה שיווקי לכל דבר. היום יש פוליטיקה שלמה של התנגות "פייסבוקית" , "עשה ואל תעשה" בתוך עולם הפייסבוק, חוקי התנהגות הדומים לאלו בחברה בחוץ ללא האלמנט האנושי.

הרבה יותר קל להסית לשנאה ולאלימות מאחורי מסך, הרבה יותר קל להעליב, הרבה יותר קל לחשוף, ולאט לאט הרבה יותר קל לשכוח שמדובר באנשים ולא בפרופילים באתר כחלחל עם המון אפליקציות. הפייסבוק שודד מאיתנו את האנושיות שלנו, אין יותר מגע, אין יותר אינטונציה של קול, אין יותר אלמנט אנושי, רק חוקי התנהגות פייסבוקית טיפוסית.

מי יתן את הסטטוס הכי חזק, מי יקבל יותר לייקים וכמובן מי ייצור את ה-EVENT הכי שווה, הרי כולם פתחו EVENT או שניים, שסימנו בו 4,500 אנשים שהם מגיעים והגיעו אולי 13, לכולם קרה שקיבלו עשרות EVENTS במשך ימים שלמים לדברים שמעולם לא רצינו לקבל, הזמנות מאנשים שאיננו מכירים או רוצים להכיר וכמובן "ספאם" פרסומי על הקיר. הן בשיטת "תיוג תמונות של מוצרים" או על ידי שימוש בפרסונות המתחזות לאדם ומצרפות אותנו לרשימות התפוצה העצומות שלהן.

חברות המדיה והשיווק בארץ ובעולם הפשיטו את הפלטפורמה הזו מהצרכים החברתיים והטמיעו את הצרכים "הצרכניים" שלנו בתוך הפייסבוק, כמובן שהערך הכלכלי של פייסבוק בעיניי בעליו עלה ולכן כל השינויים הנעשים בפייסבוק הופכים אותו לפלטפורמה שיווקית וצרכנית נטו. פייסבוק הפך ממקום מפגש חברתי לפלטפורמת "קירות של תשומת לב". המזינה את היצר המציצני שלנו בשילוב עם היצר הצרכני שלנו, חברות השיווק והמדיה עלו על הנוסחה הגאונית להשאירנו באתר, סיפוק שלושת הצרכים הכי נמוכים של האדם (לא לפי פירמידת הצרכים של לאסלו).

הצורך בתשומת לב, הצורך "לצרוך" והרבה, והיצר הסקרני מציצני שלנו. אישית מאסתי בפלטפורמה הזו, אמנם כפלטפורמה שיווקית היא מעולה וקידום רעיונות ואג'נדות הפייסבוק משחק תפקיד עולמי חשוב מאוד, ראו את כל המהפכות בעולם הערבי במזרח התיכון שהחלו כדפי פייסבוק בודדים, בעוד מהצד השני קמים עשרות עמודים הקוראים לפרעות גם בישראל. לכל מטבע שני צדדים ופייסבוק היא חרב פיפיות רעה ביותר, אשר בסופו של דבר תשדוד מאיתנו את האנושיות שלנו לחלוטין ותשאירנו "צרכנים" בלבד,

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה