טיפול בתנועה

יום חמישי, 20 בינואר 2011

עבודה מהבית - לא מה שחשבתם

כל חיי היה לי חלום, לעבוד מהבית. כבחור שאוהב מחשבים ומבלה את רוב יומו במשחקי רשת אמרתי לעצמי עבודה על המחשב מהבית היא חלום רטוב, הרי אין דבר יותר נוראי בשביל גיימר לעזוב את המחשב שלו (כן כן אני גיימר!), ולעבוד מהבית מקנה לנו את האפשרות לסיים את העבודה ומייד לשבת לשחק קצת.

אין פקקים בבוקר, אפשר להתעורר 10 דקות לפני תחילת העבודה, אין לי בוס שיושב לי על הראש כל הזמן, לא בודקים את "המשרד" שלי, אין צורך להתלבש יפה לעבודה, להתארגן (הפיג'מה ונעלי הבית החמות זה מדי העבודה שלי), נשמע כמו להיט לא ?

אמנם לעבודה מהבית יש יתרונות ברורים, במיוחד למי שמנהל משק בית גדול (לאלו מאיתנו שנשואים ויש להם משפחה). יש יותר זמן עם הלידים יש את הנוחות של הבית ובכלל תנאי העבודה הם ללא תחרות כי הם בתנאים שלכם פחות או יותר וממוצים עד תום בשטח שלכם (הבית)

עם זה לעבודה מהבית יש חסרונות שעד שלא עסקתם בכך כמה חודשים לא תוכלו להבחין בהם, והחסרונות במקרה הזה יכולים להיות מסוכנים בצורה בלתי רגילה. במקרה של עבודה מהבית ובכלל כתוצאה מהטבע האנושי מה שקל לעשות קל עוד יותר לא לעשות (ואינני מתכוון לעבודה עצמה), בפוסט קודם שכתבתי על עבודה מהבית הדגשתי  שכמו שקל לעבוד מהבית קל גם לא לעבוד בכלל כאשר עובדים מהבית (כי הסביבה היא ביתית והכול נגיש ונוח ואין פיקוח) לכן דרושה משמעת עצמית גבוהה מאוד בכדי להפיק תוצאות מירביות.


  •  השמנת יתר 
  • אי פעילות גופנית
  •  דכאון
  •  מקדם שחיקה גבוה במיוחד
  • עצלנות
  • פגיעה בתפוקת העבודה
  • פגיעה בעובד
חסרונות שיש לעבודה מהבית הן כמו שרשרת, ברגע שהתחלנו עם אחד האחרים עוקבים או משורשרים לאותו חסרון, ברגע שנכנענו לחסרון אחד האחרים יתרחשו גם הם, קל מאוד לא לעשות דבר אחרי העבודה, לא לעסוק בפעילות גופנית לא ללמוד דבר מה ולא להתפתח. (כי אנחנו כבר בחדר על המחשב, יכולים ללכת לראות טלוויזיה או לשחק במחשב)

הדרך העיקרית להיתקע היא לא לפעול וליפול לשיגרה של פעולות נוחות, באיזור הנוחות הזה מקדם השחיקה הוא גבוה במיוחד, לדוגמא לבנאדם כמוני שאוהב מתוקים, ורואה באופן קבוע את סודות מתוקים עם קרין גורן, אני יכול לומר לכם שיש לי מזל עצום שאני מטבעי ומבחינה גנטית לא נוטה להשמנה, כי מהשעמום שלי ואהבה שלי לשוקולד אני מכין מתכונים מעניינים. 

אנשים אחרים שאני מכיר בהחלט נכנעו לפיתויים השונים, והתחילו להשמין בצורה נוראית. הרבה יותר קל לשבת למחשב או לטלוויזיה מאשר לצאת לרוץ, ועבודה מהבית מאפשרת לנו ליפול לרשת הזו הרבה יותר מהר. חשבו על זה, שיותר קל לסיים את העבודה וללכת לראות חדשות ערוץ 2 ואחרי כן איזה הופעת סטנדאפ של שחר חסון, לשתות איזה בירה או משהו וללכת לישון. 

זו דרך סלולה לאבדון, אם אנחנו לא נמצא פעילויות חוץ ביתיות, חוגים או לימודים להתפתח איתם אנחנו ניתקע, החיים יעמדו מלכת וכל יום יראה בדיוק כמו היום שקדם לו, מקדם השחיקה יעלה ואיתו תחושת החוסר מיצוי ומשם זה שרשרת של התפרקויות שיש להן תוצאות נוראיות (מנטליות בעיקר). 

לכן גם אם אתם בני אדם נוחים, וחושבים שגם ככה אתם אוהבים להיות לבד ולעבוד מהבית, דעו לכם שזה פחות פשוט משזה נשמע ויש לדעת איך להתנהל בתוך עבודה מהבית בכדי לא לפגוע בתפוקת העבודה ובכדי לשמור על שפיות וכיוון נכון, לכן אני ממליץ תמיד למצוא פעילויות שונות, להפריד את איזור העבודה מאיזו הבית, (להגדיר תחום של עבודה בתוך המתחם של הבית) והכי חשוב לפעול ולעשות. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה