טיפול בתנועה

יום שלישי, 4 בינואר 2011

פייסבוק - פלטפורמה חברתית או שיווקית ?

קידום אתרים מזמן נעשה לתחום מדובר מאוד ברשת האינטרנט אך תחום עולה שממש בא לי לכתוב עליו הפעם הינו הטרנד החדש של הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק. פייסבוק הינה הרשת שהצליחה לצבוא מעל 450 מיליון משתמשים החוזרים מידיי יום, הצלחה כזו לא נראתה מאז "גוגל" שלאחרונה הדוחות מראים שפייסבוק גם אותם עוקפים בתנועה של גולשים. הפלטפורמה החברתית של פייסבוק מציעה לנו מגוון רחב של אפשרויות לבצע אינטרקציות עם אנשים הקרובים אלינו ואף יצירת קשרים עסקיים.

כבר ראינו שימושים יצירתיים לפייסבוק החל מהפצת תוכנות זדוניות שנועדו להסב נזק, ובמקרים אחרים אתרי פישינג שנועדו לרמות גולשים ולגנוב מהם פרטים חשובים או את הזהות הפייסבוקית שלהם ואפילו חמור מכך.

לפעמים השימוש היה חיובי או לפחות ציני משעשע


מקרים אחרים בהם חברות קריאטיב הריצו קמפיינים שעשו רעש שהגיע אפילו עד לאתרי החדשות למיניהם (למי שזכור פרוייקט "איפה אני אוהבת את זה.." שנועד להעלות מודעות לסרטן שד באיזה דרך מוזרה, כמו כן נעשו שימושים שיווקיים נרחבים לפלטפורמה החברתית ופייסבוק הוטמע במטבע הלשון העסקית שלנו. היום כבר נעשה שימוש רחב בביטוי "פייסבוק" על ידי מיטב החברות והגופים בארץ.

אפילו בסיום המהדורה המרכזית ערוץ 2 מוצג לנו הלוגו היפה של פייסבוק ומבקש מאיתנו להצטרף לעמוד המעריצים של חדשות ערוץ שתיים, או להצטרף לקבוצות כאלה ואחרות שהערוץ פתח.

פייסבוק הפך לקרש קפיצה גם להעלאת המודעות לחינוך, מיטב המכללות בארץ מציעות את שירותיהם בעמודי הפייסבוק. תואר ראשון במנהל עסקים ? , תואר שני במשפטים ? או אולי חשבונאות ? אם תכנסו לפייסבוק תוכלו כמעט מייד למצוא את  מיטב המכללות והאוניברסיטאות בדפי הפייסבוק שלהם ובקבוצות, ואפילו דפים לפקולטות בתוך המוסדות עצמם.


פייסבוק עוזר לנו לגשר על הפער בין התאגידים לצרכנים 


השימוש בפייסבוק אף הוביל להחזרתם של מוצרים ישנים למדפים, כאלו שתהינו למה הם נעלמו, החזרת מעדן הגולן למדפים היה הצלחה מסחררת (לפחות מבחינתי) כי התגעגעתי למעדן הזה כל כך ואמרתי לעצמי, איך הם הורידו אותו מהמדפים הוא היה כל כך טוב.

שטראוס שערכה סקר שוק ואף קיבלה לחץ מפייסבוק עם קבוצות חוזרות ונשנות שקמו במטרה להחזיר את מעדן הגולן למדפים, החליטה לאחר עשור להחזיר את המוצר למדף ולהקשיב לצרכן, מוצרים אחרים אף הוחזרו למדפים לאחר שהועלו למודעות הציבור בפייסבוק ואג'נדות קודמו.

למי שזוכר את האירוע שבו עלה וידיאו של ילדה צעירה המשליכה גורים לנהר, ונתפסה בעזרת פייסבוק ויוטיוב, אך בשל גילה הצעיר לא היה ניתן להעמידה לדין (למרות שאצלי בספר הדינים יש רק דין אחד למי שזורק כלבלבים גורים לנהר)

פייסבוק סייעה בלכידתם של פושעים, העלאת המודעות ושינוי הדימוי השלילי שיש למשטרת ישראל בארץ. ומצד שני מסייעת לפשועים לשדוד ולפרוץ למקומות (ברגע שהודענו בסטטוס שלנו שאנו טסים לחו"ל), אינספור או גבול לאפשרויות השימוש של הפלטפורמה החברתית כולל קידומם של קריירות.

אינספור אייטמים של הסנדאפיסט שחר חסון הועלו בצורה שיטתית על גבי יוטיוב ופייסבוק מה שגרם לעלייה בחשיפה שהוא קיבל בראשית דרכו, קטעי המוזיקה המצחיקים שלו כאמ-סי מנצור גם הם עלו לרשתות השונות וקיבלו חשיפה מאוד גבוהה. כמו כן סטנדאפיסטים שלא היו מוכרים עד כה אבל החלו לקבל תאוצה עצומה בעקבות הפייסבוק כמו ההרכב "תירס-סקסואל" צמד המעלה קטעי נגינה וסטנדאפ מצחיקים למדיי.

בסופו של דבר, חיי המשתמש בפייסבוק יכולים להיות קצרים ואולי באמת כל בועת השיווק בפייסבוק תתפוצץ לכולנו כאשר יגמרו לחברות הקריאטיב התקציבים ונמצא את עצמנו חברים של 500 רובוטים ששולחים לנו הודעות להצטרף לעמודים הרישמיים של החברות או שידווחו לנו על הקיר ל המבצעים האחרונים בהיפר דודו. כך או כך פייסבוק תורם לנו בהרבה תחומים ויכול להניב שינויים משמעותיים בקידום רעיונות שונים, שווה בדיקה בהחלט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה