טיפול בתנועה

יום שני, 13 בדצמבר 2010

ספאם ובעלי מקצוע מפוקפקים

כאשר פתחתי את המייל שלי הבוקר, קיבלתי מספר פניות מאתרים המעוניינים לקבל ייעוץ בנושא של קידום אתרים, הסיבה שבגללה הם מעוניינים בייעוץ בלבד ולא בקידום אתרים של ממש היא שייעוץ ספציפית ממני לא עולה כסף, לעומת זאת קידום אתרים של ממש עולה הרבה כסף ובצדק.

אין סטנדרט עבודה - נפח גלישה קטן


קיים חוצץ בלתי נראה בין הלקוחות הפוטנציאליים לחברות קידום האתרים בארץ, כתוצאה מהמחסור בסמכות קובעת.  גוגל לעולם לא יסמיכו מקדמי אתרים (מבחינתם קידום אתרים הוא עניין פסול, מה שדרך אגב רק על פני השטח). כתוצאה מהמצב הקיים אין סמכות אמיתית בכל הקשור לקידום אתרים ואין בקרה על סטנדרט העבודה בשוק.

ישראל היא מדינה קטנה, וכיאה למדינה קטנה נפח הגלישה קטן משמעותית מזה של מדינות גדולות כמו ארה"ב. לכן האלגוריתמים של גוגל שנאכפים בצורה טובה בארה"ב אינם פועלים אותו דבר בישראל. למיקום הגיאוגרפי ולנפח הגלישה יש השפעה על הצורה בה גוגל מתייחס לאתרים.

רלוונטיות של הקישור - לא תמיד ספאם


לכן קבלת קישורים בביטויים שאינם קשורים אלינו עובדת. כשאנו בוחנים מצב כזה בצורה הגיונית, רלוונטיות טקסט העוגן המקשר אלינו לתוכן העמוד ממנו יוצא הקישור, אינה תמיד בעלת חשיבות ומשקל גבוהים, (כמובן תלוי תחום וביטוי) מהסיבה הפשוטה, שאני יכול וזכאי לקבל קרדיט בשם שלי או בשם האתר שלי או אפילו בעיסוק שלי, גם מאתרים שלא עוסקים בתחום העיסוק שלי והדבר אינו ספאם ונחשב לגיטימי לכל דבר.

אמנם כשאנו רואים אתר שעוסק בתחום מסויים ומוציא קישור לאתר שלא בתחומו, אנו מרימים גבה אך זהו תחום מעט אפור וקשה להבדיל מתי מדובר בספאם טהור ומתי מדובר בתחום קרדיט מעט אפור, הקשר האנושי המחבר בין בעלי אתרים יוצר שיתופי פעולה שלגוגל אין שליטה עליהם אך מחובתם של גוגל לקחת זאת בחשבון בתהליך דירוגי האתר בתוצאות החיפוש.

נותני שירות מפוקפקים - ספאמרים מציפים את גוגל ישראל


שילוב האלמנטים הללו בשוק והמחסור בסמכות יצר ספאמרים ונותני שירות מפוקפקים שמעוניינים לתת לנו שירות של אלפי שקלים בכמה מאות שקלים, מכיוון שהם מצאו דרך לקדם את האתר לראש התוצאות כמעט ללא מאמץ, כל שצריך זה ספאם של אתרים מחו"ל וגלגל קישורים לאתרים תומכים.

כיום בתוצאה השנייה בביטוי קידום אתרים יושב אתר כמו זה, אתר שמובסס על טהרת הספאם. בדיקה קלה של הקישורים הנכנסים יכולה להראות לנו שרוב הקישורים הנכנסים לאתר הזה הם מאתרים בחו"ל, עכשיו הבדלי השפה אמנם נשברו כאשר מדובר בגוגל, וכיום גוגל יודע לעשות את ההקשרים גם כאשר השפה אינה זהה.

אך כמות הקישורים והאתרים המקשרים יכולים להעיד שאין מדובר בקישורים לגיטימיים, וסביר שעוד מספר חודשים האתר יעלם מתוצאות החיפוש. כמו שפשע משתלם בארץ, ואפשר לבצע פשעים חמורים ולשבת מספר שנים מועט עד חודשים בלבד, כך נראה גוגל ישראל. ספאמרים חוגגים במגוון תחומים ואין מענה אמיתי לכך.

גוגל ישראל  - מטבע בעל שני צדדים


גוגל ישראל מציגה תמונה אחת לציבור ובפועל מבצעת פעולות אחרות לחלוטין, האמינות של גוגל ישראל פוחתת אט אט ביחד עם התוצאות הספאמיות המופיעות בתחומים שונים, מסתבר שמשתלם לבצע ספאם בארץ, חבל שהמצב הוא כזה מבחינה מצפונית לעולם לא הייתי מרשה לעצמי לבצע ספאם כמו זה של קישורים מחו"ל אך חשוב לזכור שאין כאן אשמים יחידים.

אלו שמבצעים את הספאם לא צריכים לשאת באשמה לבדם, גוגל ישראל צריכה לקחת אחריות על כך, כי הם מנוע החיפוש המציג את הספאם מלכתחילה, ואם המנוע הזה אינו איכותי כמו שהוא מציג מחובתנו להודיע לו על כך, אמנם אני בטוח שכל חברות קידום האתרים בארץ כבר דיווחו על האתר הזה, נראה שגלגלי הצדק נעים לאט. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה