טיפול בתנועה

יום רביעי, 10 בנובמבר 2010

איך להתנהל תחת מחסור בשעות שינה

שוב קיבלתי טלפון ב-6:30 בבוקר ושוב העוזרת מהצד השני של הקו. מה לעזאזל היא מצלצלת אליי בשש וחצי בבוקר, אחרי שהלכתי לישון בסביבות שתיים בלילה, גם אם הייתי ישן מעשר מה לעזאזל היא מצלצלת בשש וחצי כשהיא אמורה להיות בשמונה בכלל.

לא רק זה, גם כאשר היא מגיעה היא מצלצלת שוב באינטרקום שדואג לחתום סופית את היכולת שלי להרדם. וככה אני מתחיל יום עבודה, מרגיש כאילו פגעה בי משאית. בימים כאלה אני מבין כמה חשובה שנת לילה ארוכה ורציפה בכדי שיום העבודה לא יראה כמו סיוט.

אני עובד מהבית, המיטה חצי מטר לידי ואיני יכול לישון בה, זאת מכיוון שאני באמצע יום העבודה שלי. אם הייתי נוסע לעבודה ומרגיש עייף לא הייתה לי את האופציה לחשוב על כך בכלל, כי איפה אמצא מיטה במשרד. לכן זה הפך את העבודה שלי למעט קשה יותר.

"החלפתי עוזרת"

אמנם זה אולי טיפ שהוא כל כך טרוויאלי שאפשר לחשוב למה לכתוב עליו פוסט בכלל, גם בלי לעבוד מהבית ובלי לעבוד בכלל, כולם יודעים ששנת לילה רציפה היא חשובה מאד לבריאות המוח שלנו ולתפקוד שלנו ביום שאחרי, ובכן גייסתי מספר טיפים שיסייעו לנו לעבור יום עבודה מהבית דווקא לאחר שלא ישנו כמעט בכלל בלילה שלפני.

לכולנו זה קורה, לא מצליחים לישון, השמיכה לא מסתדרת עד שאנחנו בעצבים מעיפים אותה מעלינו ושוכבים ומביטים בתקרה ואומרים, "נו מה יהיה". לילות כאלה יכולים לשבש ימים שאחריהם ושיבוש כזה יכול לעלות לנו לפעמים ביום עבודה שלם.

לכן אם פיספסנו ליל שינה מלא, או אם פשוט לא ישנו טוב או אפילו ישנו מספר שעות קטן מאד, נוכל לבצע את הדברים הבאים לסייע לנו לשמור על ריכוז מעט טוב יותר.

מקלחת טובה שווה שעתיים שינה


יש משפט שאומר:"מקלחת טובה שווה שעתיים שינה" ומצאתי את המשפט הזה מאד קרוב למציאות.
מקלחת מרעננת מעירה את כל החושים ואת הגוף, משחררת שרירים תפוסים ומעבר לניקוי ההשלכות הפסיכולוגיות של מקלחת הן מדהימות ומרגיעות, כמו כן גיליתי שלאחר ליל חסר שינה, מקלחת בשעות המוקדות של הבוקר מכינה אותנו טוב ומעירה אותנו.

חשוב לאכול פחמימות לאורך כל היום


זה בהחלט לא פתרון לאלו מאיתנו שנוטים להשמנה אך פחמימות הן אנרגיה זמינה לגוף. וחשוב לשמור על רמת אנרגיה גבוהה, במיוחד אם לא ישנו בלילה כלל, לכן חשוב לקחת איזה חטיף אנרגיה או אפילו שוקולד בכדי להעיר מעט את המערכת ולפזר את האכילה לאורך כל שעות העבודה.

מספיק אפילו מספר ביסים מועט "סינקרס" למשל, בכדי להעניק לגוף מאגרי פחמימות זמינים לשרוף במהלך יום העבודה שלנו וכך למנוע מאיתנו להרגיש "עייפים" או ממש "קורסים", אכילה כזאתי כדאי לבצע באמת אם המצב קשה.

חשוב לא לאכול ארוחות כבדות מאד


אחת הטעויות היותר קטלניות שניתן לעשות, זה לאכול ארוחה מלאה וכבדה. אכילת ארוחה כזו מעבירה את כל הדם לעיכול מה שגורם לנו לתחושת נמנום, אם לא ישנו כלל בלילה זה יהפוך למלחמת הישרדות ואני מוכן להתערב שהקרב מכור ואנחנו נפסיד.

קפה שחור או משקה אנרגיה ואפילו טיול בשמש


אחד הפתרונות היעילים ביותר אך המסוכנים ביותר, יכולים להיות מכה גדולה של פחמימות זמינות בשילוב עם קפאין וממריצים קלים אחרים. ובכן משקאות אנרגיה או קפה שחור מלווה בשוקולד בכמות מכובדת יכולים לתת לגוף מכה גדולה של פחמימות וממריצים.

בשעה שלאחר מכן תרגישו מאד עירניים, אך חשוב לדעת שהחסרון הבולט בשיטות אלה הוא נפילת הסוכר שלאחר מכן, מה שתביא עימה התרסקות לא נעימה לחלשים מבינינו ומה שיכול לסיים לנו יום עבודה ב12:00 בצהריים, לכן בקירוב לשעה שבה קמנו זה בסדר, אך ככל שנמתין האפקטיביות מתחלפת בבוגדנות.

לעומת זאת אחת הדרכים היותר נחמדות להתעורר לאחר ליל חסר שינה יהיה טיול בשמש חזקה, ידוע שלאור ולחושך יש אפקט על השעון הביולוגי שלנו. ובכדי לפתור תופעות של ג'טלג לאחר טיסות ארוכות, ישנם חדרים בעלי אור חזק מאד שיגרום לגוף לחשוב שעכשיו שעות היום ובכך ימנע ג'טלג.

ובכן זה עובד גם כאן, אם נטייל בשמש חזקה וניחשף להרבה אור מעל ל-40 דקות נעבוד על השעון הביולוגי שלנו ובכך אנו יכולים להרגיש מעט פחות עייפים, אם כי זה לא בדיוק מדעי, הייתי נעזר במשקה אנרגיה מעט שוקולד ומקלחת.

לסיכום ליל חסר שינה לא חייב להיות קטסטרופה לעבודה שלנו, אך חשוב לשמור על לילות אלה בתדירות נדירה ולא להפוך את חיי הלילה להרגל, כדי שהלקוחות שלנו יוכלו לקבל את המיטב שאנו יכולים להציע ושנהיה עירניים גם בתהליך.

עפתי לשתות רדבול.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה