טיפול בתנועה

יום שלישי, 26 באוקטובר 2010

איך לשמור על רמת פרודקטיביות גבוהה בעבודה מהבית

ארורים הגננים האלה של שבע בבוקר שגוזמים וקוצרים מתחת לחלון שלי, לא פעם בימי שלישי בדרך כלל אחת לחודש או אחת לשבועיים, מגיעים הגננים שקוצרים וגוזמים את כל הגינות באיזור ומעירים אותי. אין לי בעיה עם משכימי קום ואין לי בעיה עם גננים.

האמת אני מאד מעריך את הגננים האלו עבודתם קשה ופיסית לעומת העבודה שלנו, אם כי כל עבודה מכבדת את בעליה ולכל עבודה יש יתרונות וחסרונות, כשאני חושב על זה הם יותר יעילים מהשעון המעורר שלי שלפעמים אינו מצליח לגרום לי לפתוח את העיניים.

עבודה בכל שעות היממה - מתכון לאסון


יצא לי לחשוב לאחרונה על שעות העבודה שלי, ויצא לי להגיע למסקנה אחת נחרצת, אני עובד כל שעות היממה. יוצא לי לעבוד לפנות בוקר, בערב, בלילה ובשעות היום. מכיוון שאני כל הזמן על המחשב, העבודה נשעית זמינה אפילו יותר ובמקום לבזבז את הזמן שלי על משחקי רשת שלא מובילים לשום מקום, אני בונה קישורים ועוסק בפרסום מאמרים.

לפחות אני מנצל את הזמן שלי כיאות אם כי אני אינני דוגמא לבנאדם נורמטיבי,חשוב לזכור בעבודה מהבית יש מקדם שחיקה גבוה מאד שיש להתחשב בו. עבודה מהבית שוחקת יותר מעבודה במשרד וזאת בגלל העובדה שאנו נמצאים באותו מקום כל הזמן, מול אותו מחשב כל הזמן ומבצעים את אותם פעולות או מרוכזים באותם דברים כל יום מחדש, בכדי להתמודד עם מקדם השחיקה הזה חייבים לבצע פעולות לניקוי המחשבה.

וורקוהוליקס - פעילות מחוץ לשעות העבודה


לעיתים אני מוצא את עצמי יוצא לטיול קצרצר בשמש, או הולך לסלון לקרוא ספר או אפילו לשוחח בטלפון, העיקר לנקות מעט את הראש מהעבודה ומהמחשב, יום עבודה ממוצע יכול להיות כ-10 שעות עבודה פחות או יותר, לעיתים קרובות "יותר" מאשר "פחות".

ישנה חשיבות אדירה לתחביבים ופעילויות שאחרי העבודה, כמובן אם יש לנו משכנתא אישה ושני ילדים, יש לנו מספיק פעילויות על הראש להתעסק איתם שאינם עבודה, אך אם אנו רווקים או בגיל צעיר ועדיין גרים בבית, עלינו למצוא עיסוק אחר מאשר העבודה וזאת בכדי לשמור על שפיות שלנו במקום.

לאורך השנים האמריקאים ערכו מאות ניסויים על התנהגות של עובד, וחלקם התמקדו בעשייה רציפה ללא הפסקות וללא שעות מנוחה בהם העובד אינו מתעסק בעבודה אלא עושה מה שעולה ברוחו, הממצאים היו די חד משמעיים והרבה מחקרים הסיקו שעובד אשר אינו "מנקה את הראש" מידיי פעם בעבודה נעשה פחות פרודקטיבי.

כך שאם אנו "וורקוהוליקס" (מכורים לעבודה) ואנו חושבים שנוכל להיות יותר פרודקטיביים על ידי זה שנשב עוד שלוש שעות על המחשב, טעות בידינו. להבדיל מהחבר'ה שיושבים על פסי ייצור עם מכשור כבד ויכולים לעשות טעויות שעולות בחיי אדם, אנו פשוט נעשה נזק לעבודה שלנו.

רוב האנשים חושבים שאם ישבו עוד שלוש שעות יוכלו להספיק לעשות יותר, חלקם יצליחו ובאמת יעלו את רמת הפרודקטיביות שלהם באותו יום ורובם פשוט יעשו עבודה מרושלת או שפשוט לא יצליחו לעבוד כיאות כלל, כך או כך לעשות זאת לאורך זמן, לא ילך.

לקחת הפסקות בזמן העבודה - כלי יעיל למנוחה ומלכודת מסוכנת ליפול בה


חשוב להבין שבכדי לשמור על רמת פרודקטיביות יעילה בעבודה, עלינו להפנים את העובדה שחייבים להיות עוד תחומי התעניינות למעט העבודה, ושאנו יכולים לקחת הפסקות, עכשיו זו יכולה להיות מלכודת נוראית שבה אנו משכנעים את עצמנו שזו הפסקה שמועילה ובעצם אנו מתחמקים מלעבוד.

אתם פוגעים רק בעצמכם אם חציתם את הקו הדק בין הפסקה שמועילה לכם לזו שמזיקה לכם, לכן חשוב להקציב זמן בכל יום עבודה להפסקות, או פשוט להבין שארוחת הצהריים והחצי שעה שאחרי הם זמן מספק לנקות את הראש ולחזור לעבודה רעננים.

משחקי מחשב - פתרון יעיל לניקוי המחשבה


כגיימר מושבע וחובב משחקי (RPG) כמו דיאבלו של בליזרד, אני לוקח את ההפסקה שלי בצורת משחק רשת, או משחק תפקידים כזה או אחר, מנתק את עצמי מעולם העבודה וצולל לעולם של כיף בו המוח שלי עסוק בדברים אחרים, אני מקציב לעצמי כ-40 דקות ביום עבודה לעשות כך.

זה לא חייב להיות משחק מחשב, זה יכול להיות ספר, טיול בחוץ עם הכלב, שיחת טלפון ארוכה או אפילו לשבת ולמדוט (מלשון מדיטציה) רק חשוב שאנו נקח הפסקה בה לעבודה אין מקום, ונפנה זמן למוח לנוח ולחשוב על דברים אחרים. תתפלאו כמה השיטה הזו יעילה וכמה הפרודקטיביות שלכם תעלה.

החכמה היא איזון - הישאר נאמן לעצמך ולמטרותיךכמו בכל תחום בחיים דרוש איזון, איזון בין שעות העבודה לבין המנוחה שבשעות אלו, איזון בין רמת האינטנסיביות בה אנו עובדים לזו שאנו נחים, אם נקצין לכל אחד מהכיוונים הללו אנו יכולים להיות בצרות ולעשות לעצמנו נזק. אם אנו מנהלים עסק נזק כזה הוא לא בא בחשבון.

עלינו להשאר נאמנים למטרות ולזמנים ששמנו לעצמנו מלכתחילה ולא ליפול למסכת של שכנועים עצמיים, למה מותר לנו לעבוד עוד שעתיים או אנו יכולים להמשיך את ההפסקה בעוד 40 דקות. עמידה ביעדים ששמנו לעצמנו היא קריטית.

"תשעים אחוז מההצלחה היא להגיע בזמן" - וודי אלן- 


בכדי לעשות מעט סדר בכל הפוסט הזה הכנתי רשימה של עקרונות שיש לקחת בחשבון כאשר אנו מסדרים את יום העבודה שלנו. (מתייחס לעבודה מהבית מול מחשב)

* לקום מוקדם ובזמנים קבועים - יצירת שיגרה ליום העבודה יש משמעות חשובה בהטמעת משמעת עצמית (ולמנוע מאיתנו לישון עד מאוחר ולבזבז ימי עבודה)

* לסדר את יום העבודה כבר לפני כן - לדעת מה עלינו לעשות בכל יום זהו עיקרון חשוב שימנע מאיתנו להתפזר וישאיר אותנו ממוקדים על המשימות שעומדות בפנינו

* לקחת הפסקה - לקחת הפסקה (או הפסקות) מדודות מראש, ולעמוד בהן. חשוב בזמן ההפסקה לא לחשוב או להתעסק בעבודה בשום צורה כלשהי ולעשות משהו שאנו נהנים ממנו ומרגיע אותנו (משחקי מחשב, הילדים שלנו, לטייל בחוץ, לקרוא ספר, מדיטציה וכו')

* איזון - להבין את החשיבות של האיזון שבין לעבוד יותר מידיי ללעבוד פחות מידיי ולהשאר מחוייבים למטרות ששמנו לעצמנו בכדי לא ליפול למלכודות של "וויתור עצמי", לעיתים חשיבה יצירתית היא זו שמועילה הכי הרבה במצבים כאלו לכן תתאימו לכם שיטה לאזן את יום העבודה.

* תחביבים חיצוניים - במידה ואנו רווקים שגרים לבד, או צעירים שגרים בבית חשוב לעסוק בתחומי התעניינות אחרים מאשר העבודה, בכדי לשמור על האש חיה ולא לשחוק את עצמנו מהר מידיי.

*להשאר נאמן למטרות ששמנו לעצמנו ולעצמנו, אין דבר חשוב יותר מאינטגריטי, היושרה שלנו מול עצמנו היא אבן הבסיס ליושרתנו מול אחרים. עמוד בזמנים, עמוד ביעדים. 

תגובה 1:

  1. מבחינתי הפרדוקס הוא דווקא שכדי לעבור 8 שעות נטו, אני באמת צריך לעבוד 10 שעות ברוטו כל עוד אני עובד לפי שעות... מצד שני לעצמאיים יכולות להיות הכנסות פסיביות שמפצות על העניין הזה (בטח ובטח שמדובר באינטרנט, אדסנס לידים ושאר דרכים יצירתיות).

    נ.ב

    לא ידעתי שאתה גיימר, קבל ח"ח :-). אני חושב שצריך יותר גיימרים בקהילה מאשר אנשים שבונים אתרים של "משחקים ברשת" , LOL.

    השבמחק