טיפול בתנועה

יום ראשון, 24 באוקטובר 2010

מחשבות על גוגל ועל המתחרים

לאחר השינויים האחרונים בתצוגה של כלי מנהל האתרים (כמו שמתואר בפוסט הקודם), גוגל החליטו כמו תמיד לשווק שוב את כלי מנהל האתרים והעלו לערוץ שלהם וידיאו חדש המסביר על יתרונות כלי מנהל האתרים למשתמש הקטן שמעוניין שהעסק שלו יופיע בתוצאות החיפוש בגוגל.גוגל משווקים את עצמם בוידיאו כמעט תמיד לאחר שינוי או השקת כלים חדשים לארסנל הכלים שלהם בכל הקשור לבעלי האתרים המעוניינים להופיע בתוצאות החיפוש, אנו זוכרים מגוון גדול מאד של סרטוני וידיאו שגוגל משיקים בכדי להסב את האוזן והעין לכלי החדש.

כמו שהושקה האפשרות החדשה של גוגל הטמעת מפת אתר לסרטוניוידיאו וגוגל השיקו סרטון בו מופיע מנהל הפרוייקט ומסביר את היתרונות בשימוש מפת אתר כזו בכדי למפות גם את סרטוני הוידיאו המדברים על המוצר \ אתר \ שירות שלנו. ובכך לסייע להם להופיא בתוצאות החיפוש מהר יותר.

ההפתעות וההשקעה מצד גוגל לא נגמרים שם, קיים מדריך שלם לתמיכה בכל המוצרים והשירותים של גוגל, ומחלקות שלמות שמלקטות מידע בכדי לייעל את המוצר ואת השימוש בו, תוף קבלת משובים מהמשתמש באופן רציף דרך כלי מנהל האתרים ודרך טפסי דיווח מיוחדים לתלונות.

השירות של גוגל הוא כמעט ללא רבב ביחס לחברות אחרות, יש כאלו הטוענים שכל זה ממניע להשתלט על כל המידע העובר בעולם, ולהפוך למונופול על כל הקשור לתחומי האינטרנט, סלולר, ותקשורת. ככל הנראה הכלים והמוצרים של גוגל מנצחים את המתחרים כתוצאה מסביבת העבודה השורה על עובדי גוגל, וחזון החברה.

"שכל המידע הזמין בעולם יגיע לכל קצוות תבל" החזון הזה ממשיך להוביל את גוגל ביחד עם הפילוסופיה של "Don't Be evil" , ההכרזה האחרונה של גוגל על העלאת המגילות הגנוזות לרשת, חותמת לחלוטין את האינטגריטי של החברה ושל מנוע החיפוש בו הצנזורה אינה קיימת.

דויד מול גולית - גולית מנצח ובגדול


פייסבוק, בינג ויאהו מנסים להדביק את הקצב ומפתחים מוצרים שונים משלהם בכדי להתחרות בענקית האינטרנט, אך ככל הנראה זהו קרב אבוד, והפעם גולית מנצח את דויד. איני יודע האם לומר שההשתלטות של גוגל היא דבר חיובי או שלילי, אך בנתיים נראה שהחברה משקיעה רבות במשתמש.

בעוד שפייסבוק תופסים תנופה ככלי שיווקי אינטרקטיבי ובינג ויאהו מתאחדים מהחזית השנייה. גוגל משקיעים את רוב משאביהם בפיתוח שירותים וכלים למשתמש תוך שאינם חוסכים בהוצאות, רוב החברות מנסות לקצץ הוצאות על ידי שליחת מוצרים בינוניים לשוק.

בעוד שגוגל מעניקה כלים מדהימים בחינם, אין ספק שגוגל היא מעצמת ענק שמטרתה רווח כלכלי, אך ההבדל נח על העובדה שגוגל לא חוסכים במשאבים בכדי לפתח ולהוציא כלים יוצאי דופן שמשנים את הצורה שבה אנו עובדים ומשתמשים באינטרנט.

פיתוחים מכל החזיתות


העתיד אינו בטוח, ואנו רואים פיתוחים חדשים מכל הצדדים המעניקים למשתמש חוויה חדשה ושינוי מהותי של הדרך בה אנו תופסים ומשתמשים באינטרנט, אם מישהו היה הוגה את פייסבוק לפני 8 שנים היו צוחקים עליו, והיום כמעט חצי מיליארד אנשים נכנסים לאתר מידי שבוע וכמה מאות מיליונים נכנסים מידי יום.

פייסבוק זהו מודל ששינה את התפיסה שלנו לגבי האינטרנט ואת האופן בו אנו מחליפים מידע החל מזמינות ועד לצנזורה, פייסבוק ידועים בצינזור רב של תוכן מעצם היותה רשת חברתית ואתר לכל המשפחה, גם הם נוקטים בצעד החכם של בלהימנע מלעודד תחומים של פורנוגרפיה, הימורים או זיופים.

אך יש תחומים בהם הצנזורה חזקה בפייסבוק שלא לצורך, כמו שדווח בעיתון כלכליסט לא מזמן, פייסבוק צינזרה קמפיין שלם של לגליזציה בטענה שזה מעודד שימוש בסמים קשים יותר, ובאי הרצון לתת יד למידע כזה בין חומות האתר, לא רק פעילי להגליזציה בארה"ב נפגעו.
כמה ממפעילי הקנביס הרפואי בארה"ב במדינות בהם שימוש במריחואנה הוא חוקי נפגעו מאותה צנזורה, בעוד שבגוגל קיבלו את הבמה המגיעה להם תוך ניצול החרות לחופש מידע, במיוחד כאשר מדובר למטרות רפואיות ולא אג'נדות פוליטיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה