טיפול בתנועה

יום שני, 11 באוקטובר 2010

האם קידום אתרים צריך להתקיים ?

כמה זה מעצבן שמנתקים לך את המכשיר הסלולרי ולא טורחים לומר לך, אורנג' ברוב חכמתם חיבלו לי בסלולרי עקב אי הבנה בנושא התשלומים (ששילמתי), והחליטו כי לא יצרתי עימם קשר, כמובן נקטו נגדי צעדים וניתקו זמנית את הסלולרי שלי וכך אני מניח שכנראה ב-48 השעות האחרונות איני זמין בפלאפון.

אתה לא זמין - נפלתי בין הכסאות


קיבלתי כמה מיילים, וכמה שיחות לפלאפון האישי שלי על כך שאיני זמין במספר של העבודה, כמה מתסכל לדעת שהמערכת הגדולה שאנו סומכים עליה כושלת בלספק את השירות שהיא מחוייבת לספק ושאני משלם עליו, כמה פעמים זה קורה שאנשים טובים נופלים בין הכסאות.

לא מספיק שאני אזרח קטן שמשלם המון גם את השירות שהתחייבו לתת לי לא נותנים ואם כבר מנתקים או מחבלים בשירות המעט שניתן לעשות הוא להודיע, הייתה טענה מצד שירות הלקוחות שנשנלחו אליי SMS בנושא התשלומים, אלוהים ישמור.

הודעות טקסט? זה התירוץ של אחד התאגידים הגדולים בארץ, שלחנו לך הודעות טקסט ולא ענית? איזה מן שירות לקוחות או מוקד פיננסי שולח הודעות טקסט ומסתמך עלי כך שקיבלתי אותן או ראיתי אותן? מה אם לצלצל אליי לפלאפון ולומר לי?

בסופו של יום הסדירו לי את הנושא, והפלאפון שלי חזר לפעילות. על אף שאני בטוח שהוא תקול וחלק מהשיחות לא מגיעות אך זה כבר נושא טכני אחר, זה פשוט עוד מקרה קלאסי של האזרח המשלם שנופל בין הכסאות הבירוקרטיים של המערכת.

אתרים מעולים שאינם מופיעים - אתרים לא רלוונטיים מככבים בראש התוצאות


גם בקידום אתרים זה קורה כל הזמן, אתרים איכותיים מאד שפשוט לא בנויים כראוי אינם מופיעים בעמוד הראשון, לעומת זאת במקומות הראשונים מככבים אתרים פחות איכותיים אך ששכרו שירותיהם של מקדמי אתרים כאלה ואחרים.

האם קידום אתרים מוסרי ? האם גוגל לא מתנגדים לקידום אתרים ?


כל השאלה של האם קידום אתרים מוסרי מלכתחילה היא שאלה פרדוקסלית, כי מנוע החיפוש קיים בשביל הגולשים ויכול לספק רמת רלוונטיות מסויימת המוגבלת ביכולת הבינה של התוכנה, של האלגוריתמים, ומקדמי אתרים למעשה מגשרים על הפער הזה.

נכון גוגל מעוניינים בצמיחה טבעית של קישורים, כלומר אם האייטם איכותי אני אמליץ עליו, אם אינו איכותי לא אקשר אליו. באוטופיה זה היה יכול לקרות אך הגורם האנושי מתוחכם יותר מכך (מה שגם נלקח במשוואה) ונוצר סחר חליפין של קישורים (מה שכיביכול פוגע באמינות המנוע)

המדריך הרישמי של גוגל למקדמי אתרים


אך גוגל על אף שבבסיסם מתנגדים לקידום אתרים הוציאו יותר ממדריך אחד של הנחיות איך להכין את האתר שיהיה חשוף יותר לגוגל, אילו קישורים חשוב לבנות ואפילו איך לכתוב תוכן איכותי יותר, ההנחיות הללו יוצאו בכמה מקרים ויצא מדריך בסיסי רישמי למקדמי אתרים מטעם גוגל (אם כי פונה "לבעלי אתרים" ולא למקדמים)

הפרדוקס הוא אשליה בלבד, אמנם נראה שגוגל מתנגדים בתוקף לקיום התחום אך ידוע ומתוכנן מראש שהגורם האנושי יפצה על חוסר היכולת של האלגוריתמים לבצע הקשרים ולהעניק נפח סמנטי לטקסט.

העבודה של מקדם אתרים בצורה עקיפה היא לפצות על כך שמנוע החיפוש אינו סמנטי ולגשר על הפער, אנו הגורם האנושי הוא למעשה מה שמסייע לגוגל לקשר את המקומות בצורה רלוונטית, היה ולא היו מקדמי אתרים התוצאות היו הרבה פחות רלוונטיות לגולש.

בתאוריה כל עוד אנו מבינים מה גוגל מעוניינים שיקרה ומבצעים זאת בצורה "מוסרית" או לפי "החוקים" , אנו למעשה מפצים על חוסר היכולת של גוגל להיות מנוע חיפוש סמנטי ומגשרים על הפערים שיש בתוצאות על ידי קידום תוצאות רלוונטיות יותר.

לא פעם אנו נתקלים במקרים הפוכים, כמו שציינתי למעלה שאתרים שאינם רלוונטיים מככבים במקומות הראשונים, מצב כזה יכול לקרות רק אם נעשה ניצול של מנוע החיפוש ולמעשה קידום בשיטות "אפורות" או "שחורות".

לא כל אתר מופיע בראש התוצאות הוא טוב ולא כל אתר שאינו איכותי מקדם בשיטות פסולות


כמובן לכל כלל יוצא מן הכלל וישנם גם אתרים לא איכותיים שנמצאים במקום הראשון ללא קשר להיותם מקודמים בשיטות פסולות או ספק לגיטימיות, הרבה פעמים מנוע החיפוש מציג לנו תוצאות לא רלוונטיות בעליל ומחבר חלקי משפטים שונים בכדי לספק עמוד כלשהו בתוצאות.

מצבים כאלה מעידים על חוסר היכולת של המנוע להיות סמנטי, ולכן אנו כמקדמי אתרים חייבים לשמור על החוקיות בכדי לאזן את המנוע ולגשר על הפער שנוצר מהאלגוריתם ועד לבעלי האתרים והעסקים המופיעים באינדקס.

חובתנו האישית ללקוחותינו ולמקצוע - לשמור על אתיקה ולעבוד לפי החוקים


מחובתנו להיות "מוסריים" בעבודה שלנו ולתת את המקסימום שאנו יכולים ללקוח שלנו במסגרת התקציב שלו ובמסגרת החוקים וקווי המנחה של גוגל, כל עוד גוגל היא הזירה השולטת בתחום קידום אתרים כך החוקים שלהם קובעים יותר.

אם ננצל פירצות במנוע, נשתמש במניפולציות, נבצע אוטומציות היכן שלא צריך, בכדי להקל על עצמנו אנו מסתכנים בכך שניענש על ידי גוגל (שהחוקים של המשחק שלהם), ואם ניענש ישנו סיכוי שכל עבודת הקידום שנעשתה חודשים או שנים תרד לטימיון.

לקחת כסף בצורה שאינה מוסרית, שווה ערך לגניבה. במידה ואנו מעוניינים לגנוב מהלקוח שלנו כסף בכדי להשתמש בכלים ואוטומציות שיביאו אותו למקום הראשון לחודש אחד ואז הוא יעוף מהאינדקס על "קידום פסול" אנו למעשה לא מקדמי אתרים אלא "Black hat"

כמו שבאבטחת מידע ישנם האקרים לבנים והאקרים שחורים (הטובים נגד הרעים), כך גם יש בקידום אתרים את אלה הפועלים מתוך מוסר ובהתאם לתקנון ואלה המנצלים פירצות במערכת ומנסים לעבוד על מנוע החיפוש בכדי להגיע לפסגה כמה שיותר מהר

בואו לא נהיה הדיקטטור או התאגיד שמפיל את הלקוח בין הכסאות ולוקח כסף, אנו יכולים להעניק שירות אמיתי ואיכותי מתוך עבודה מוסרית ונקייה שתניב לנו רווח כלכלי מתמשך, לקוח מרוצה, העשרה כלכלית של הלקוח וסיפוק אישי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה