טיפול בתנועה

יום שני, 4 באוקטובר 2010

איך ידיעה מונעת מאיתנו למידה - הארה קטנה על בריאת העולם וענקית על קידום אתרים

אתמול בערב יצאתי מהבית לראשונה מזה הרבה זמן לשבת בחוץ, בדרך כלל אני מבלה את רוב זמני בבית. מעצם העובדה שאני עובד מהבית וחובב מחשבים עיסוקיי לרוב הם על המחשב גם מחוץ לשעות העבודה, ולכן המשרד שלי שהוא גם חדרי הופך להיות המקום בו אני נמצא ברוב שעות היממה.

יותר מידיי לבד ובסוף משתגעים - חסרון של עבודה מהבית


לאחר 8 חודשים שאני עובד בצורה כזו מתחיל להתבהר לי שבכדי שאוכל לשמור על שפיותי בחתיכה אחת הגיונית, עליי להתחיל לצאת יותר מהחדר הזה ומהמחשב לאחר העבודה, אחרת אני אשתגע. לא מספיק שאני לבד רוב היום אני גם באותו מקום כל הזמן, ולטייל בין הספה בסלון לכסא מחשב בחדר מהווה מתכון לאסון.

ולכן תפסתי את חברי הטוב ביותר וחבר נוסף והצעתי להם בשעת ערב ללכת לפארק הירקון לשבת שם, כמו שהרבה חבר'ה עושים. רציתי ללכת להתרענן קצת לנהל שיחות ערות ובעיקר להחליף נוף ולשאוף אוויר צח שהייתי זקוק לו מזה הרבה זמן (עד כמה שצח האוויר ברמת גן)

תובנה קטנה על בריאת העולם - תובנה ענקית על קידום אתרים


ככל שהערב התגלגל, השיחות נטו יותר ויותר לכיוון פילוסופי ולכיוון של בריאת העולם, מזמן הבנתי שלא ניתן להתווכח על מה שלא מבוסס על עובדות, וברגע שאמונה נכנסת לתמונה אין כבר וויכוח, כי אמונה אינה כפופה לחוקים הלוגיים של הרציונל, מעצם היותה אמונה אין היא אינה נשענת על רציונליות אלא על "אמונה".

חבר שלי טוב אמר דבר חכם, שלאחר שנתתי לאמירה הזו לשקוע  עלתה בי תחושה די מזעזעת הנוגעת לתחום קידום האתרים בארץ, הוא אמר שהוא אינו מתחבט על בריאת העולם והייעוד הקיומי של עצמו, או במהות הבריאה עצמה כי הוא מבין שהדברים הללו נשגבים מהבנתו הנוכחית, ושאין בידיו את הכלים המדעיים או בכלל להוכיח איך התרחש הדבר ולכן הוא מקבל אותו כמו שהוא.

למעשה במקום להצדיק את הקיום שלנו בעזרת אמונה, הוא מקבל את החיים כמו שהם ומבין שיש דברים שאין בידיו את הכלים להסביר. זוהי המהות הנקייה ביותר של קבלה. אנשי האמונה יגידו שהוא בוחר בדרך הקלה, כי הוא לא מסביר, מצד שני אנשי האמונה הם אלו הקופצים ונעזרים באמונה בכדי להסביר (מה שלא הגיוני).

כך או כך בכדי למנוע וויכוחים נוספים, (כל וויכוח על אמונה הוא ערל) נצא מנקודת ההנחה שיש טענות לשני הצדדים בנוגע לבריאת העולם, ועל הדרך שבה העולם נוצר, אך בשני הדרכים חסר נתון חשוב מאד, והוא הנתון העובדתי, העובדות מתחברות מושלם עד לנקודה בה אנו זקוקים לאמונה בכדי לגשר על הפער.

משמע רק אם נבחר שלא לגשר על הפער נוכל לראות את התמונה המציאותית, שיש דברים בעולם שאין ביכולתנו להסביר כי אין בידינו את הכלים לעשות כך, ולשם כך עלינו פשוט לקבלם כקיימים (אין זה אומר שזה צריך להיעשות אבסולוטית, כי יצר הסקרנות והלמידה הוא המניע אותנו ליצירתיות אמיתית)

כך או כך, המחשבה הזו הזכירה לי תובנה חכמה מאד, שככל שתגיד "אני יודע" על תחום מסוים, ככה תהיה פחות פתוח ללמידה ולמעשה תעצור את התפתחותך בתחום. ככל שאדם יבוא ממקום יודע כך הוא ילמד פחות כי הוא יהיה עסוק בלהצדיק את מה שהוא יודע.

ככל שבנאדם מגיע פתוח להקשיב ולהכיל ולנתח ממצאים מהשטח ולא להצמד למה שהוא יודע, סביר שילמד, יתפתח וכנראה יבין שיש תמיד מה ללמוד. בקידום אתרים לצערנו השוק כמעט כולו רווי באנשים "שיודעים" לקדם אתרים, שיכולים להבטיח לנו מיקום כזה או אחר שיכולים להבטיח לנו תוצאות בגוגל.

עכשיו איני אומר שאנשים אלו לא יביאו את התוצאות שהם אמרו, איני אומר שהשיטות שלהם לא מקובלות או לא עובדות.. סה"כ מייצג תפיסה שמתי שמישהו מגיע ממקום של "יודע" הוא לא למד כלום חדש, כי הוא עסוק בלהצדיק את מה שהוא יודע.

קידום אתרים - חובה עלינו להיות פתוחים ללמידה


קידום אתרים הוא התחום המושלם ללמידה כזו, כי בקידום אתרים קשה - עד כמעט בלתי אפשרי לבודד משתנים שונים בתהליך ולהצביע עליהם כגורמים ישירים לשינוי כלשהו, זה קורה ממגוון סיבות, דבר ראשון כל התוצאות שאנו מניבים כתוצאה מפעולות של קידום אתרים (בניית קישורים, העלאת תוכן, אופטימיזציה) הן בדיעבד, כלומר קישורים שבנינו יניבו תוצאות רק לאחר מספר חודשים,  כאשר גוגל יחליט להחשיב אותם(אם בכלל).

עובדה שנייה בשטח, אנו לא שולטים במתחרים שלנו לכן אין אנו יודעים מהם המשאבים שהושקעו בתחרות, אילו קישורים השיגו למתחרים וכמה, עובדה שלישית וחשובה היא, שכל אתר בעיני גוגל הוא שונה לחלוטין, כמו שלכל אדם יש טביעת אצבע ייחודית, כך לכל אתר יש תרכובת משתנים ייחודית לו המעניקה לו את המיקום שיש לו על גבי האינטרנט ביחס לאתרים אחרים.

לכן אין מקור להשוואה, ומכיוון שאת רוב המשתנים הקובעים מיקום של אתר איננו יודעים בוודאות, המשחק נעשה קשה אפילו יותר ועלינו להסתמך על ניסיון העבר של אחרים, מידע על גבי האינטרנט (יש מקורות אמינים) וכמובן ניסיון וטעייה שלנו.

לכן, לבוא ממקום יודע יכול להיות מכשול רציני ביותר שימנע מאיתנו להתפתח הלאה, בקידום אתרים הכל תלוי בביטוי  שאנו מקדמים ובתחום שאנו מקדמים, משמע מה שעובד בתחום אחד לאו דווקא יעבוד בתחום אחר, וביטוי אחד מאותו תחום מקבל יחס אחר מביטוי אחר, מכל מיני סיבות (מספר עמודים באינטרנט, תחרותיות, נפח חיפוש) כמובן הכל קשור אחד בשני.

לכן לעולם לא אקבע עובדה, הכל תלוי תחום וביטוי, הכל תלוי בעשייה ובטיב העבודה שאנו עושים, הכל תלוי בכמה טוב אנו מיישמים את כל העקרונות ביחס למתחרים שלנו, וכמובן שהגולש הוא המטרה שלנו, והתוכן הוא המלך. ככל שהתוכן איכותי יותר לגולש והאתר עצמו יעיל יותר לגולש הסבירות שהוא ידורג גבוה עולה.

ובתחומים תחרותיים זה יכול להיות ההבדל בין מקום ראשון למקום שני והלאה. לכן אם יש משהו שלמדתי מהשיחות אתמול הוא שהלמידה היא אינסופית, במיוחד בתחום שבו רב הנסתר על הגלוי ותמיד יש פיתוחים ושינויים חדשים, הבנתי גם שאמונה היא כלי נהדר להתמודדות עם העובדה המרה שאין אנו יודעים בוודאות מה ברא את העולם אם בכלל ברא.

ההשלכות לעשייה שלנו מופיעות בכל תחום בחיינו בצורה גורפת


הדרך שלנו כבני אדם משתקפת במעשים שלנו ובהחלטות שלנו, זה לא פוסח על העבודה שלנו ועל המקצוע וזה לא פוסח על טיב השירות שאנו מעניקים ללקוחותינו, לכן עלינו לשים את עצמנו כל הזמן בזכוכית מגדלת ועלינו לשאוף כל הזמן ללמוד עוד ולהשתפר. כדי שהלקוחות שלי ירוויחו את העבודה הטובה ביותר שכספם יכול לרכוש.

ובכדי שנוכל להשתפר, לעשות עבודה יסודית יותר ומעודכנת יותר בהתאם לשינויים הבלתי פוסקים שהתחום המקצועי הזה מציע לנו, ובהסתמך על עצמנו ועל הכלים והידע שנרכש לאורך הזמן.

3 תגובות:

  1. שמם לא באמת רלוונטי... העיקר זו התובנה שנבעה מהשיחה עמם

    השבמחק
  2. לי אישית יש תחושה שבארץ התקבעה מחשבה שצריך להיות ראשון או קרוב לראשון בכמה שיותר מילות מפתח. כשהשוק עובד ככה, קצת קשה להסביר לאנשים שהמטרה היותר חשובה היא אולי קודם כל להביא לאתר יותר תנועה בשילוב של הרבה דרכים וטקטיקות שונות שלא תמיד יודעים אם הן באמת יעבדו.

    אני יכול להמשיך ולהרחיב על כך שיש עדיין שיטות "בטוחות" ומפגרות לחלוטין שעדיין עובדות משום מה בארץ, אבל זה עניין לפוסט בפני עצמו אני חושש..

    השבמחק