טיפול בתנועה

יום רביעי, 29 בספטמבר 2010

איך התמכרנו לפייסבוק ?

כאשר הבוקר שלנו מתחיל בלבדוק עדכונים בפייסבוק, אנו יודעים שהשתנו הרגלי הגלישה שלנו וכנראה שלנצח. אם מישהו מכם בודק את השעון שלו בשביל לא לפספס את מועד קצירת החצילים הוירטואליים שלו, יהיה נכון להניח שכנראה הוא מכור לפייסבוק.

המודל של רשת חברתית על גבי האינטרנט הוא  אחד המודלים הכי יעילים, חישבו על כך. פעם לפני עידן הרלוונטיות שמנוע החיפוש היה מנוע חיפוש טקסטואלי פשוט. שלא היו רשתות חברתיות ולא היה אינטרנט מהיר, הדברים היחידים שהיינו עושים זה אולי לקרוא חדשות באתר וואלה.

פעם הכל היה פשוט יותר - אינטרנט אנלוגי


להוריד שירים מהאינטרנט, מה שהיה לוקח לנו להוריד שיר שלושה ימים, אבל אז היינו מחייכים בגאווה שהורדנו דבר מה מרשת האינטרנט ואיזה דבר מדהים זה. למעשה היינו כמו ילדים קטנים שזוכים לעמוד מול דבר מה עצום ולא מובן ולהתרגש מכל פעולה שאנו מבצעים.

משחקי פלטפורמה כמו באבלס היו שיא השיאים בשבילנו, לבדוק דואר היה פלא עולם שמיני וכל פעם שאנו היינו מתחברים כל השכונה הייתה שומעת, שלא לדבר על העובדה שהיינו משלמים לפי זמן אוויר ושהות באינטרנט, הכל היה פשוט אז הכל היה נראה אחרת.

החזון האינטרנטי שיתוף מידע בצורה חופשית


עם התפתחות האינטרנט ועליית הרלוונטיות, מודל התנהגות הגולשים החל להשתנות, הדרישה לאינטרנט מהיר יותר נעשתה עניין שיגרתי, הורדת קבצים ושיתוף קבצים P2P הפך להיות מרכז העיניינים ואימיול למי שזוכר פרח והיה בשיא שלו, אנשים שלחו הייתה זו פריצת דרך אמיתית.

יכולנו לשתף בצורה נרחבת את הקבצים שלנו, ויכולנו למצוא את הכל כדי להוריד מהר יותר ועדכני יותר, גם מנועי החיפוש השתפרו במיוחד גוגל והתחילו להופיע תוצאות רלוונטיות באמת ולא סתם זריקה רנדומלית של טקסט, קידום אתרים התחיל לצוץ והיה בחיתוליו.

כשחושבים על זה, ההתפתחות של רשת האינטרנט היא תמיד לכיוון השיתוף של מידע, כלומר מאז שהחל האינטרנט השאיפה היא להגיע לכמה שיותר מידע בכמה שפחות זמן, להוריד כמה שיותר גדול בכמה שפחות זמן. הכל מבוסס על נגישות, האדם רוצה שהאינטרנט והמידע בו יהיה נגיש יותר.

די גאוני מגוגל לחשוב בדיוק על זה לשים את החזון הזה בראש החברה ולהתפתח, אפשרי לומר שכנראה הם כל כך גדולים היום כי הם זיהו את החזון של האנושות בכל הנוגע לאינטרנט, ולקחו על עצמם להביא לכך שזה יקרה, שהמידע באינטרנט יהיה נגיש יותר, רלוונטי יותר ומהיר יותר.

פייסבוק - השטן והמלאך של האינטרנט כולו


וכיום, יצא פייסבוק הפלטפורמה האולטימטיבית לשיתוף מידע, לא רק שתוכל לשתף קבצים על ידי אפליקציות ברשת החברתית אלא תוכל ליצור רשימות חברים, לשוחח איתם לשתף אותם וכו', כמובן שתוכל לשתף אתרים אחרים ולמעשה יש לנו במה פתוחה לשיתוף.

זהו שיתוף מידע ברובד אחר לחלוטין, רובד שאנו כבני אדם לא הכרנו, והרשת החברתית זהו המודל פורץ הדרך הכי גדול בעשור האחרון כאשר זה מגיע להתנהגות הגולש באינטרנט, כל החוקים נשברו כל מה שהכרנו נעלם, היום כמעט כולם מבלים את רוב זמן האינטרנט שלהם בפייסבוק.

מי היה מאמין שמכל מרחב האינטרנט האינסופי אנחנו נחזור לאותו אתר שוב ושוב יום ביומו כל הזמן, ממש כמו שגיימר מכור למשחקים וחייב לחזור ולשחק, כך אנו מכורים לפייסבוק וחייבים לראות מי אמר מה, מי כתה מה ומה התעדכן כאשר זה מגיע אלינו.

כל הפוטנציאל שלנו יורד לטימיון בעוד אנו מבזבזים שעות על גבי שעות בתוך האתר, מספקים את יצר המציצנות והסקרנות האנושית שלנו על ידי ידיעה שגילי העלתה תמונה שלה בחצי עירום, עמוס עדכן סטטוס גזעני, ושימי העלה עוד סטטוס שגרר 79 תגובות.

זה לא נגמר שם, פייסבוק השתלט על כל תחומי החיים שלנו, שינה את צורת החשיבה האנושית שלנו, היום אנו מתאימים את הזמנים שלנו בהתאם לאפליקציות בפייסבוק, בהתאם לשתילה של חצילים באינטרנט. כמה פתטיים נעשינו ? האם ככה הצליחו להרדים את נפלאות המוח האנושי.

נרדמנו - הפוטנציאל שלנו יורד לטימיון הגיע הזמן להתעורר! 


במקום לקרוא ולהתעניין וללמוד ולשתף, אנחנו שותלים ירקות וירטואליים שולחים כבשים מדומות אחד לשני ומתנות כאלה ואחרות שאין להן ערך ממשי, אנו מתעסקים בדברים שוליים וחסרי חשיבות ולמעשה מעבירים זמן, העברת זמן זו הדרך הכי נוראית להרדים את המוח שלנו.

התעוררות אמיתית נובעת מהצורך שלנו ללמוד ולהסתקרן, הסקרנות האנושית זו אחת התכונות הכי יעילות וטובות שאנו יכולים לאמץ, אך הפייסבוק גוזל מאיתנו את הסקרנות הזו ומעניק לנו שעות של התעסקות בדברים שוליים וקטנים שגוזלים את הזמן שלנו ולחינם.

כפי שניתן לראות שימוש לא נכון בפייסבוק יכול לגרור בדיוק מקומות כאלה, ואנו נהפוך לאותם זומבים חסרי שכל שיושבים כל חייהם בתוך הפייסבוק ומעדכנים 695 ססטוסים ביום, שולחים 560 מתנות לחברים שלנו, בערב יורדים מהמחשב רואים טלויזיה או יוצאים לקניות של דברים שאנחנו לא באמת צריכים, והולכים לישון, זה מימוש הפוטנציאל האישי שלנו ?

לא שיש לי משהו נגד סדרות משטרה, אך מיצוי הפוטנציאל האנושי בטח לא מסתכם בישיבה מול מסכי טלוויזיות שונים במעבר בין מסך מחשב למסך טלויזיה וכן הלאה. האם כל כך קל לשלוט בנו ?

חור באבטחה חשיפת יתר מסוכנת אפילו לנו


האם מצאנו את הבריחה האולטימטיבית מהמציאות, על אחת כמה וכמה כאן הבריחה המושלמת מהמציאות הפוליטית הנוראית של ישראל. כן פייסבוק אמנם מציעה לנו חשיפה, אך הפלטפורמה הזו מציעה לנו גם חור באבטחה, כולם יודעים עלינו הכל, יודעים לאן אנחנו הולכים איפה היינו ועם מי.

והיו נשמות טהורות שניצלו זאת לדעת שאתם בחופשה בשביל לבוא ולשדוד לכם את הבית, או בוסים שפיטרו עובדים שהיו בפייסבוק במקום לעבוד, הפלטפורמה שהצליחה לגרוף יותר מחצי מיליארד משתמשים ברחבי העולם מציעה לנו מקום לברוח מהמציאות.

אפשרויות לעשות טוב ולהביא לשינוי אמיתי


עם זאת פייסבוק מציעה לנו מגוון אפשרויות אחר, הרבה מאד נושאים אקטואליים וחשובים הגיעו לידיעת הציבור על ידי הפייסבוק, ואפילו הצליחו לפתור פשעים של ממש ולהציל חיים של ממש על ידי הפייסבוק, כלומר לכל מטבע יש שני צדדים. אמנם פייסבוק שינה את הדרך שבה אנו מתנהגים וחושבים.

אפילו חברת שטראוס לאור קבוצה שנפתחה על החזרת אחד המוצרים שירדו מהמדף עם השנים "מעדן הגולן". השיקה את המוצר באריזה חדשה עם אותה פרסומת ישנה של פעם והחזירה אותו למדפים, אישית זה אחד המעדנים שאני גדלתי עליהם והתמלאתי אושר לראות שהמעדן האהוב עליי חזר למדפים ובגלל פייסבוק.

השינוי ההתנהגותי שלנו כגולשים כל כך גדול שפייסבוק חדר לכל תחום תקשורתי שיש בארץ החל מהטלויזיה ועד לרדיו ובכלל, הפלטפורמה הזו מציעה לנו במה מצויינת להעברה ושיתוף של רעיונות, של מלחמה תקשורתית ושל העלאת מודעות ציבורית לנושאים חשובים. לכל מי שזכור לו המקרה על הנערה שזרקה כלבלבים קטנים לנהר בבוסניה. בזכות הפייסבוק ויוטיוב היא נתפסה.

כולנו מכירים את לביא בן משה שבזכות הפלטפורמה של פייסבוק עלה הנושא שלו למודעות הציבורית אפילו יותר וניתן לסייע לו להמשיך במאבקו לחיים וניתנו הרבה תרומות בזכות פייסבוק, הפלטפורמה הזו מהווה אבן יסוד חשובה במקרים כאלה ושם ניתנת לנו הזדמנות אמיתית להציל חיים.

עוד דוגמא להצלת חיים, בפתח תקווה היה אדם שרצה להתאבד, וערנות חבריו בפייסבוק הצילה את חייו (הכתבה המלאה), לסיכום, פייסבוק מכיל בתוכו פוטנציאל די גדול להתמכרות שתשבית את היצירתיות והפוטנציאל שלנו  ועם זאת מכיל בתוכו  פוטנציאל גדול לעשיית טוב אמיתי בעולם הזה.

פייסבוק הוא כלי חשוב וחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, עם זאת צריך לדעת להשתמש בפלטפורמה הזו בחכמה, ולא למצוא את עצמך מבלה את הימים שלך באתר, כך מגיעים לשלב של התמכרות והתנכרות. לדעתי פייסבוק יכול להציע לנו הרבה מאד כלים ואפליקציות שימושיות.

החל מחדשות ואקטואליה ועד לשיתוף רעיונות אמיתיים, בקשה לסיוע אמיתי והצלת חיים, פלטפורמה חברתית ושיווקית כאחד, לפי הדו"ח נאחרון אנו מבלים יותר זמן בפייסבוק מכל אתר אחר בעולם אפילו גוגל (עמוד הבית הנחשק של רובנו) נראה שעד שלא תעלה פלטפורמה חדשה שתפרוץ דרך פייסבוק ישאר מלך האינטרנט.

ואנחנו נשאר נתיניו.

2 comments:

 1. אני אישית לא ממש מתחבר לכל הקטע החברתי בפייסבוק , אולי בגלל שככל שאתה צובר יותר חברים, כך אתה מקבל בחזרה יותר זבל = אותו בזבוז זמן שכתבת עליו. רק עכשיו כשהכרתי קבוצה גדולה של אנשים אמיתיים שאני נפגש איתם כמעט כל שבוע, אני מגלה את הכוח של הפלטפורמה. (וזה רק מחזק את דעתי שיש "חברים", ויש חברים בפייסבוק).

  מהבחינה הזו היתרון של טוויטר נעוץ בכך שאני יכול לעקוב אחרי מישהוא בלי שהוא יעקוב אחרי. חבל שזו רשת שפחות פופולארית אצל הקהל הרחב (נדמה לי שגם בחו"ל).

  אני עדיין בודק את הקבוצות שאני מנהל כמה פעמיים ביום, אבל מנסה מאוד לא להיגרר עמוק מדי בזמן שאני עובד.

  השבמחק
 2. הבעיה בפלטפורמה הזו, היא שחברתית היא מעולה.. אתה יכול לשתף הכל, אך אותה פתיחות היא זו שמשעבדת לזבל, לביזבוז זמן.. כמו אפליקציות ששורפות זמן סתם, ועדכוני סטטוסים שלא באמת חשובים ומעניינים..

  אפשר לומר שכפלטפורמה שיווקית או כזו שמקדמת אג'נדות היא מושלמת, כי החשיפה היא גבוהה מאד ויש יכולת מענה גבוהה מאד מצד החברים ברשימה.

  הקבוצות שאני מנהל הן למעשה אחד היתרונות ברשת, ובאמת אחד המקומות היעילים והטובים שפייסבוק מציעה לנו. כי בקבוצה יש קהל ממוקד ואיכותי שמעוניין לקבל מידע על המתרחש בנושא הקבוצה.

  השבמחק