טיפול בתנועה

יום שלישי, 28 בספטמבר 2010

איבדתי את תעודת הזהות שלי - מעט על ניהול מוניטין ברשת

היום התעוררתי לצלילי האינטרקום הנוראיים וכשפתחתי נכנס אליי הביתה שליח של פדקס, שביקש לסרוק את תעודת הזהות שלי כי כרטיס האשראי החדש שלי הגיע, אני כולי שבור מחפש ומדשדש למצוא את תעודת הזהות שלי ונראה שאיבדתי אותה. כלומר לא מחוץ לבית אבל איפשהו כאן בין כל הניירות והבלאגן שוכבת תעודת הזהות שלי.

לקח מלא זמן עד שהוא השיג אותם בטלפון ובסוף קיבל אישור לסרוק את הרישיון שלי במקום, רק לאחר שקיבלתי את המקרר שחיכיתי לו כל כך הרבה זמן והשליח עזב, יכולתי להתפנות לשטיפת פנים צחצוח שיניים ולשבת עם הקפה שלי, זו הייתה דרך מוזרה לפתוח את הבוקר. אך האירוע הזה גרם לי לחשוב על משהו.

פייסבוק תעודת הזהות שלנו על גבי הרשת


תעודת הזהות שלנו על גבי האינטרנט היא די זהה לזו שיש לנו ממשרד הפנים, רק הרבה יותר מפורטת והרבה פחות רישמית, כמעט לכל נפש חיה יש פרופיל בפייסבוק אלא אם אנחנו יושבים באיזה כפר נידח בצפון הודו או משהו, הפרופיל הזה (אירוני שגם הוא כחול) הוא תעודת הזהות שלנו על גבי הרשת.

אם מישהו יקיש את השם שלנו סביר להניח שפרופיל הפייסבוק הוא זה שיעלה ראשון, למעט במקרים בהם האדם פעיל מאד ברשת (לדוגמא אני) ואז יופיעו ברשומות העדכניות שלו ואלו אשר יותר רלוונטיות לשמו, העובדה הזו מטרידה מאד, כי זה אומר שלמעשה פייסבוק זה הפנים שלנו ברשת.

הפייסבוק שלנו יכול להסגיר אותנו - ניהול הפרופיל בפייסבוק


אם אנחנו מזדהים בפייסבוק עם קבוצות שנויות במחלוקת אנו יכולים להוציא שלא ביודעין מוניטין שלילי לעצמנו על גבי הרשת, למעשה פייסבוק וגוגל, הפכו למכרות של מידע עלינו ואין כמעט בוס שלא קורא על עובדיו הנוכחיים או לעתיד בפייסבוק, לא פעם איבדו אנשים את משרתם כתוצאה מכך שנחשפו בפייסבוק.

אחת שקיללה את הבוס שלה, אחרת שטענה שאינה יכולה לעבוד מול מחשב ונתפסה מעדכנת דברים בפייסבוק שלה ועוד מקרים רבים. המוניטין שלנו על גבי הרשת הוא אחד הדברים החשובים כאשר אנו פונים לנהל עסק מהבית, במיוחד אם אנו עובדים מהבית כאשר האינטרנט הוא סביבת העבודה העיקרית שלנו.

נעשו אפילו פריצות שהתבססו על מודיעין מהפייסבוק של אנשים, לא פעם נרשם בסטטוס "בחופשה במלונות פתאל" " אילת הנה אנחנו באים" " טס להודו!!!!" ומייד ביום הטיסה, הבית היה נפרץ או נשדד. אירועים כאלו הם לא נדירים כי המדע לעינו נעשה נגיש וקל.

הגדרות פרטיות חמורות יותר - ניהול הגדרות האבטחה בפרופיל שלנו


ניתן לפתור מצב כזה על ידי הגדרת  פרטיות בפרופיל הפייסבוק שלנו, ובכך למנוע ממי שאינו חבר שלנו לראות את הפרטים השונים שמוצגים בפרופיל ומה שיש שלו זה תמונה ורשימת חברים, עם זאת לא פעם דווקא הבוס שלנו או חברים מהעבודה או אנשים הקשורים ללקוחות שלנו מופיעים ברשימת החברים שלנו.

כמו שאיבדתי את תעודת הזהות שלנו, כך לפעמים גוגל מאבד את הדברים הרלוונטיים שלנו ומציג דברים שאולי היינו מעדיפים שלא יופיעו, מיכוון שגוגל כבר סרק אותם להורידם מרשת האינטרנט יהיה כמעט בלתי אפשרי, תהיה עדיפות פשוט לקדם את הדברים החיוביים ולדחוק את התוצאות הפחות רלוונטיות שתיים שלושה עמודים אחורה.

עד לא מזמן לא היה כזה שירות פעיל של ניהול מוניטין על גבי הרשת, וכיום יש מספר חברות המציעות את לאישים פוליטיים סלבריטאים שונים ותאגידי ענק, שירות כזה הוא קריטי בכדי לקבל דעת קהל חיובית ולהגיע בצורה חיובית למודעות הציבורית. דוגמא כואבת של ראש הממשלה לשעבר.

בעבר אם היינו רושמים בגוגל "כישלון חרוץ" אהוד אולמרט היה מופיע למעלה עם קורות חייו, בגלל שכל כך הרבה אנשים אמרו שהוא כישלון חרוץ על גבי הרשת, גוגל אינדקס את האמירה כתוצאה הרלוונטית ביותר, זהו אמנם מקרה קיצוני, אך הרבה פעמים אחרות ניהול מוניטין היה מסייע להעלים את הדברים הלאה.

פייסבוק הוא כלי שיווקי ורשת חברתית, אמנם ישנו עדיין פוטנציאל לא ממומש בפייסבוק במונחים של רווח כספי, ונראה שהפוטנציאל גדול מהתוצאות, אמנם יש עמודים עם מעל 500,000 לייקים (LIKE), אך לתרגם את המספר הזה לכסף יותר קל על הדף מאשר במציאות.

אולי הבעיה טמונה באופיו של האתר ומטרתו העיקרית, להיות פלטפורמה המעניקה במה לאינטרקציה בין אישית עם החברים שלנו, ולא במה עסקית כמו דה מארקר או רשתות אחרות הבנויות לעסקים, אמנם שיעור החשיפה דרך פייסבוק הוא גבוה, אפילו יותר משאר בגוגל, בדו"ח נאחרון נמצא שגולשים מבלים יותר בפייסבוק מאשר בגוגל.

עם זאת, יחס ההמרה או התרגום הממשי לרווח דרך פייסבוק קטן משמעותית מזה של גוגל, וגוגל עם מודל ה PPC עדיין עומדים במקום הראשון ביחסי המרה גבוהים, פייסבוק זו פלטפורמה לדבר עם חברים ולא פלטפורמה לשבת עם כרטיס אשראי.

העלאת חשיפה היא דבר חשוב, אך יחסי ההמרה מתוך כל החשיפה הזו, זו השורה התחתונה באמת וכרגע גוגל מניבים תוצאות הרבה יותר יעילות. לא אשקר אני משתמש בפייסבוק בעצמי, אנו בדוראן מנהלים את הקבוצה הכי גדולה בפייסבוק המתעסקת בקידום אתרים ששמה "טיפים חינם לקידום האתר בגוגל". ויש תנועה לבלוגים שלנו כתוצאה מפייסבוק.אך הכסף האמיתי טמון בעבודה ברגליים, מי שמעוניין לסגור ולחתום חוזים עם לקוחות צריך לצאת לפגוש אותם. יש כמות נכבדת של פניות מן האתר, אך יחס ההמרה מהם נמוך אם לא מגיעים לפגישה של ממש, צריכים לראות את הלקוח להבין מהו הוא צריך לפגוש את האדם מאחורי האתר.

המפתח טמון בקשר האישי - קידום אתרים ברובד עמוק יותר


הקשר האישי עם הלקוח יעמיק את ההבנה ההדדית בין הצדדים ויעמיק את הרובד בין נותן השירות (אנחנו) ולבין הלקוח (המשלם). כך נוכל לתת שירות שהוא יותר איכותי, אישי ומקצועי. ברגע שלקחנו חוזה על ידי פקסים ואיננו מכירים את האדם העומד מאחורי העסק. יכולות להופיע בעיות כאשר יגיע רגע חידוש החוזה ואף גרוע מזה.

בסופו של דבר אנו מעוניינים להעניק שירות איכותי ומקצועי ללקוח שלנו, ולהניב לו כמה שיותר רווח מהאתר שלו, כתוצאה מהפעילות הקידומית שלנו, הדרך הכי טובה לעשות זאת היא להבין ולהכיר את האדם שעומד מאחורי העסק, קשרים אישיים מבוססים יכולים אף ליצור חברויות אמיתיות מעבר לעבודה.

פעולות כאלה אף יכולות לסייע לנו בפתיחת דלתות לשווקים שעדיין לא הגענו אליהם ויכול להוביל ללחיצת ידיים עם גורמים חשובים ורמי מעלה בעולם העסקים והשיווק, שווה ביותלר ליצור חברים חדשים, שותפים עסקיים ולקוחות וכל זה כתוצאה מפגישות של ממש.

בסופו של יום בשביל להגיע לפגישות הללו אנחנו צריכים שתעודת הזהות שלנו תהיה נקייה וחיובית, וניהול מוניטין שכזה יכול לסייע במקרים של הוצאות דיבה, פעולות מהעבר שלנו שלא רלוונטיות לתחום העיסוק הנוכחי או כל פיסת "מידע לא רלוונטי" המופיע עלינו ברשת.

הדרך לשמור על זרימת מידע חיובית היא די פשוטה, לפני שאנו שוכרים שירות של ניהול מוניטין יש מספר פעולות שאנו יכולים לבצע בעצמנו בכדי לשפר את המוניטין שלנו על גבי הרשת, דבר ראשון נתחיל על ידי הקשת שמנו המלא בגוגל, ונראה מה עולה. ישנם אנשים שלא יעלה כלום או ששמם דומה לזה של סלבריטאי ואז יופיעו עמודים לא רלוונטיים.

במידה ואתם רואים מידע מזיק עליכם בעמוד הראשון, אתם יכולים לבצע כמה פעולות בכדי לנסות ולהוריד את המידע הזה מהרשת. למשל אם זה אשכול באיזה פורום שלא רלוונטי למי שאתם היום, אתם יכולים להכנס ליוזר שלכם שם ולמחוק אותו ואת ההודעות, עם זה לא אפשרי לפנות להנהלת האתר ולבקש למחוק את האשכול ואת היוזר שלכם.

הגרסה המאונדקסת הזו תשאר כמה זמן בקאש של גוגל, אחר לאחר זמן מה העמוד יעלם מעל פני האינטרנט, אך לא תמיד זה כזה פשוט ישנם עמודים שלא ניתן להוריד ומה אז ? ובכן עליכם ליצור לכם עמוד ולהעלות אותו כמה שיותר גבוה, ישנן אינספור פלטפורמות המציעות בלוגים בחינם, פתיחת מספר בלוגים הקשורים לשמכם המציגים מידע חיובי יכולים לעשות את הטריק.

השקעה טובה בזמן יחסית קצר, יכול לשים את הבלוגים הללו על גבי העמוד הראשון. ובכך לדחוק תוצאות לא רצויות כלפי מטה, כמו כן אתם יכולים לשפר את החזות והתוכן של הפרופיל פייסבוק שלכם ולהשתמש בו ובעמודים אחרים בכדי לתפוס את העמוד הראשון.

בסופו של דבר, הכי חשוב לזכור.. לא לאבד את תעודת הזהות שלנו :)
איך לדעתכם כדאי או מומלץ לנהל את המוניטין שלנו על גבי האינטרנט ? במידה ויש לכם דרך יצירתית כתבו עליה ושתפו אותנו..

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה