טיפול בתנועה

יום שלישי, 21 בספטמבר 2010

איך אני מתנהל בעבודה מהבית

חשבתי על זה, על עבודה מהבית. איך אני מצליח לקום בשבע וחצי בבוקר, לשבת עם הקפה של הבוקר, ובשמונה עד שש בערב לשבת למחשב ולעבוד, כאשר יש לי מקום עבודה חיצוני, משרד שאני נוסע אליו, אז הדברים הרבה יותר רישמיים וברורים. הגבולות מוגדרים וחדים, אני קם שעה לפני, אני מתארגן ומתלבש כיאה לעבודה במשרד.

עבודה במשרד - הגבולות הרבה יותר ברורים וקלים


נכנס לאוטו ונוסע לעבודה, סביר להניח שנתקע שעה בפקקים, מגיע למשרד מכין כוס קפה ומתיישב לעבוד, ההליך הרישמי של העבודה הרבה יותר משמעותי, יש סביבי בוסים, אנשים ועבודה שוטפת. כל הזמן נזרקות הוראות מלמעלה ואנחנו בלב התהליך, ההמולה של המשרד.

גם המרווח לטעויות קטן ויש קוד התנהגות שעלינו לפעול לפיו, לכל מעשה שלנו יש תוצאה ברורה ולכל טעות שלנו יש השלכה ישירה עלינו ועל המשרד, מכאן שטעות  בעבודה במשרד יכולה לעלות לנו הרבה יותר מאשר טעות בעבודה מהבית ( על פני השטח לפחות).

סביבה כזו נשמעת הרבה יותר קשה מאשר לעבוד מהנוחיות של הבית שלנו, אך עלינו להבין דבר חשוב למראית העין טעויות שנעשה בעבודה מהבית יש להם פחות השלכות מאלו שנעשה במשרד גדול. זו טעות נפוצה מאד והפוכה מאד, הלקוח הקטן שלנו יסבול הרבה יותר מהטעויות שנעשה כאשר אנו היחידים שעובדים איתו.

לעומת זאת כאשר אנו חלק ממשרד גדול ועשינו טעות יש חברה שלמה שיכולה להעניק הסברים, פיצויים ולתקן את המצב, ההשלכות שמגיעות אלינו באות לידי ביטוי רק על ידי הענישה מהבוס, או ההורדה במשכורת בשביל לכסות הפסדים של החברה.

עבודה מהבית - הרבה יותר קל לישון מאשר לעבוד


עם זאת עבודה מהבית מוכיחה את עצמה כהרבה יותר קשה מאשר עבודה מסודרת במשרד. בעבודה מהבית בניגוד לעבודה במשרד, אין רישמיות, אין פקקים, אין צורך ברכב, אנחנו לא בלב ההמולה ובטח שלא נמצאים בשום משרד (אלא אם עשינו משרד בבית).

ככל שאדם עסוק יותר, ככה הוא מסודר יותר ומספיק לעשות יותר דברים, כאשר אדם אינו עסוק ויש לו לבצע מספר פעולות מסוים ביום קשה לו לסדר את הדברים וקשה לבצע אותם כיאות, בעבודה מהבית זה בא לידי ביטוי בצורה חזקה ביותר ויכול לשבש ימים שלמים ולפגוע בלקוחות החברה.

למעשה הגבול בין לישון עוד שעה כי אנחנו עייפים מאתמול ולקום בשבע וחצי בשביל לעבוד, מטושטש. עד כדי כך מטושטש שאנו יכולים בקלות לוותר לעצמנו מה שיכול להיות נזק עסקי ללקוחותינו, גם הרבה יותר קל לעבוד בשיטה של "לצאת ידי חובה" בשביל להמשיך בעיסוקים שלנו או בשביל לישון שעה אחת יותר.

כאשר עבדתי במשמרות בתמיכה הטכנית חלמתי שאוכל לעבוד משמונה עד ארבע מהבית, למעשה היו צוותים ספציפיים שנתנו להם להתחבר למערכת מהבית ולקבל שיחות ולעבוד מהבית, בזמנו זה היה נראה לי כמו חלום שמתגשם אך היום אני מבין שהדבר היה יכול להיות סיוט של ממש.

לחשוב שהמקום שאני כל כך אוהב שהוא הבית שלי הופך להיות מוקד של שיחות של תמיכה טכנית במשך שמונה שעות ביממה, לשבת למחשב שלי בידיעה שאיני עושה את שעולה על רוחי אלא מתעסק בלקבל שיחות טכניות ולהסתכל על המערכת של החברה.

להבדיל קידום אתרים מתמיכה טכנית, קידום אתרים מאפשר לי לבצע פעולות יצירתיות ולהפעיל את הראש שלי, פחות עבודה טכנית רובוטית משעממת שחוזרת על עצמה אחרי שבועיים שלושה, ולכן הכיף בעבודה הזו הוא שונה מכל עבודה אחרת שהייתי בה.

אפשר להלחם במפלצת - כמה טיפים על איך להיות מסודר


עם זאת אין בעיה להפוך לאנשים מסודרים, להבין שאין לנו בוס על הראש, אין לנו לוח זמנים שמישהו קובע לנו אלא אנחנו מנהלים את הזמן שלנו והכי חשוב אנו פנויים לתת 100% לאנשים שמשלמים לנו, ולהעניק להם את השירות הכי איכותי, אדיב ומקצועי שאנו יכולים.

לאילו מאיתנו שחייבים שיגידו להם מה לעשות, וחייבים שהכל יהיה רשום, רישמו את היום של מחר בערב של היום שלפני, ובכך תיצרו לעצמכם תמיד סדר יום קפדני ומסודר כבר יום לפני כן ולא תוך כדי שהיום מתקדם, כי תמיד יהיה הרבה יותר קל לשבת מעט על הטלויזיה מאשר לבנות סדר יום.

מחברת ספירלה - שהכל רשום המוח נח ומשוחרר


אחת הבעיות הנפוצות ביותר מעבודה מהבית היא העובדה שדברים יכולים ליפול בין הכסאות ללא בקרה והנזק הוא מיידי, כאשר אנו מטפלים בחמש עשרה לקוחות שונים והיעדים שלהם בעוד שאנו מקבלים לקוחות חדשים, אנו נוטים לפעמים לתת לדברים לחמוק מסדר היום ונוצרים חורים, המוח צריך לזכור כל כך הרבה דברים שמשהו בטוח נשכח.

ובכן, אחת השיטות שמצאתי שהכי יעילות לעבודה מהבית היא, לכתוב. לקחת מחברת ולכתוב את הפעולות שעליי לבצע באותו יום נתון, מהם המשימות הפתוחות שלי מה עליי לבצע ומה הדדליין שלי לביצוע המשימה. מצאתי שבקידום אתרים יותר מפעם אחת אנחנו מולטי טאסקינג וצריכים לטפל בכמה נושאים יחד

כתיבת הנושאים הללו מוריד את הלחץ מהראש ואת הצורךל לזכור את כל הדברים שצריך לבצע בבת אחת, ונותן לנו זמן לארגן את הדברים לפי סדרי עדיפויות ואינטרסים של הלקוחות שלנו. מחברת ספירלה גדולה ועט מהווים חלק בלתי נפרד משיגרת היום שלי.

קביעת שיעות עבודה מסודרות - ההבדל בין ויתתור עצמי להתגמשות


אחד היתרונות והחסרונות הכי גדולים של עבודה מהבית הוא שעות העבודה שלנו, ובכן כשחושבים על זה אם אנו צריכים להשקיע 9 שעות ביממה על עבודה, אין זה משנה אם זה יקרה בין שמונה לארבע או בין תשע לחמש, ומשם קל מאד לברוח לעשא עד שש.

ובכן אין בעיה לעבוד בין עשר לשש. הבעיה מתחילה כאשר אנו מגיעים לארבע אחה"צ ואומרים שהיום נסיים מוקדם, כמובן שהפעילות הלילית מקבלת לגיטימציה כי אנו מתחילים לעבוד בעשר וכך אנו פותחים מרווח להרבה טעויות שיכולות לעלות לנו בזמן וכסף.

אחד העקרונות החשובים ביותר בעבודה מהבית זו המשמעת על שעות השינה ושעות העבודה, תקבעו לכם שעות עבודה מסודרות ותעמדו בהם תוך התחשבות מלאה בכמה שעות עלינו לישון בכדי שנוכל להתעורר ליום חדש של עבודה, הרבה פעמים קורה שלא ישנים כמו שצריך והמחשב נמצא מאד קרוב למיטה בחדר ( אם אתם מבינים למה אני מתכוון).

איך בכל זאת להיות ממושמע - חשיבה חיובית דווקא כן מסייעת


אחד העקרונות שעוזרים לי לעמוד בזמנים הללו היא המחשבה על כך שיש לקוחות שמשלמים לי כסף וצריכים לקבל את הטוב ביותר בשביל הכסף שלהם, אם אני אזלזל בכך איני ראוי להיות מקדם אתרים, בטח שלא מקדם אתרים של אלו שסומכים עליי ואני הולך לישון עוד שעה.

המחשבות הללו הן חלק ממה שמניע אותי לקום בזמן ולעבוד בשעות ששמתי לעצמי, כמובן אל תיהיו רובוטים מותר להתגמש פשוט עשו הכל מתוך עירנות וממקום מודע. את השיטות הכי טובות לדעת מתי אנו מתגמשים נכון ומתי אנו מוותרים לעצמנו, היא ההסתכלות הפשוטה על רמת התוצאות.

כמה זמן נשאר לחודש, כמה נשאר לי עוד לעשות והאם קונקרטי במצב עבודה כמו זה לקחת שעה הפסקה, להתעורר שעה מאוחר יותר וכו' בדרך כלל אם אנו עובדים נכון אנו נגיע ליעדים שלנו בזמן ואפילו לפני, משמע השעה הזו ששמנו לעצמנו לישון הפעם היא בסדר.

לסיכום:


אז מה אמרנו, לסדר את היום בערב לפני, מחברת גדולה לכתוב את סדר היום ויעדים שלנו, התגמשות על השעות שלנו בצורה הנכונה תוך מתן בקרה על כך, משמעת עצמית. כל עקרונות אלו יכולים לסייע לנו לעבוד מעט יעיל יותר מהבית ולהימנע משוטטות מפה לשם.

לא פחות חשוב לקחת הפסקות בזמן העבודה, אחד הגורמים העיקריים לוויתור עצמי בעבודה מהבית הוא מקדם השחיקה הגבוה, במיוחד אם מדובר באנשי מחשבים כמוני, אם אני כל הזמן על המחשב גם בשעות העבודה וגם אחרי, הרי שחדר המשחקים שלי הוא חדר העבודה שלי.

אין דבר שוחק יותר מלשבת באותה סביבה יום בא ויום הולך ללא שינוי, מצב כזה יכול לגרום לנו להשחק די מהר ואותה שחיקה תפלוש לשעות העבודה ותוביל למצב שבו אנו עושים "לצאת ידי חובה" ולא כי אנו מעוניינים להעניק שירות אמיתי, מכאן חשוב שבהפסקות שלנו נצא מסביבת העבודה.

נלך למטבח, נלך לסלון, נשב ונקרא ספר בהפסקות, הכי חשוב נעשה משהו אשר שונה מסביבת העבודה שלנו היצירתיות שלכם היא זו שתניב תוצאות טובות. טיולים בשמש, טיולים עם הכלב ואפילו לעשות כביסה. רק לנתק את המוח מסביבת העבודה ולתת לו לחשוב על דברים אחרים כמה זמן.

עבודה מהבית זה חלום של כל אחד, ועם זאת הרבה מתקשים להבין שזו סביבת עבודה קשה יותר מכל משרד שנאלץ לסוע אליו, ארגון נכון של העבודה והזמן תוך התגמשות נכונה ומשמעת עצמית יניבו תוצאות מעולות והכי חשוב שהכל נעשה מתוך כוונה אמיתית לשנות ולתת את השירות הכי טוב שאנו יכולים ללקוחותינו.

6 תגובות:

 1. אני במצב דומה, לפחות כרגע :-)

  נדמה לי שאם הייתי צריך לעבוד מול 15 לקוחות שונים גם אני הייתי צריך מחברת.... כמובן שהכול תלוי באופי הלקוחות, ישנם כאלו שמתייחסים אליך כאילו אתה שכיר שלהם ועמוד לרשותם מ8 בבוקר ועד 6 בערב...

  השבמחק
 2. היי איתי, תודה על התגובה.
  כן זה נורא תלוי מספר יש אנשים שמתמודדים עם 20 לקוחות ולא משתמשים במחברת אבל אמרתי לעצמי... אלו טיפים שיכולים לסייע לאחרים שאולי נתקעו בקשיים שאני נתקלתי כשזה מגיע לעבודה מהבית

  כתוצאה מריבוי המשימות שיש לי וקשת העבודה שלי היא רחבה מאד כך שכדאי תמיד שתיהיה מחברת קרוב, קרוב.
  אתה חושב שיש אולי דרך יעילה יותר ממחברת לריבוי משימות ?  

  השבמחק
 3. כמו שאמרתי, קצת קשה לי לדעת : לי יש פחות לקוחות שלהם אני יכול לעשות פחות או יותר סדר קבוע.

  השבמחק
 4. הבנתי, ואתה לא מתכנן לגדול בשלב כלשהו ? בוא נאמר שיהיו לך 20 לקוחות האם אתה חשבת על דרך יצירתית לנהל את היום שלך מולם ?
  (מסקרן אותי לדעת, יכול להיות שאלמד דבר או שניים)

  השבמחק
 5. אחי היקר
  אין... אין עליך

  אתה פשוט מלך

  השבמחק